Дома Your Chef ДВОСЛОЈНА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Совршена

ДВОСЛОЈНА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Совршена

287
0

ДВОСЛОЈНА ЧОКОЛАДНА ТОРТА! Совршена

Дали сакате брз и лесен рецепт за вкусна чоколадна торта што ќе го задоволи вашето слатко? Двослојната чоколадна торта е совршено задоволство што можете да го направите за помалку од 10 минути.

Компоненти:
200 гр брашно
200 гр шеќер
50 гр какао во прав

1 кесичка прашок за пециво
1/2 лажичка сол
2 јајца
150 мл млеко
100 мл масло
1 лажичка екстракт од ванила
100 гр чоколадо за готвење
100 мл слатка павлака

Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180°C и обложете го плехот со хартија за печење. Во поголем сад изматете ги брашното, шеќерот, какаото во прав, прашокот за пециво и солта. Во друг сад изматете ги јајцата, млекото, маслото и екстрактот од ванила.

Во сувите состојки додадете ги влажните состојки и убаво измешајте додека не се соединат. Чоколадото растопете го на пареа или во микробранова печка, па додадете ја слатката павлака и мешајте додека смесата не се соедини.

Во подготвената тава за печење истурете половина од смесата за колачот . Прелијте ја смесата со чоколадо и крем, па покријте ја со остатокот од смесата за колачот.


Печете во рерна околу 25-30 минути или додека чепкалка вметната во колачот не излезе чиста. Извадете го од рерна и оставете да се излади пред да го исечете и послужите.

Претходна објаваЦРН ХОРОСКОП! Ова се најмрачните тајни на знаците
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА СРЕДА 12 АПРИЛ! Бикот ги очекува љубов на работа, за Близнаците финансиска загуба, а еве кој ќе има здравствен проблем

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име