Дома Здравје Два симптоми на дијабетес кои се забележуваат кога одите во тоалет

Два симптоми на дијабетес кои се забележуваат кога одите во тоалет

915
0

Најчестите симптоми на дијабетес се прекумерна жед и сува уста, но лекарите предупредуваат дека постојат посуптилни знаци дека можеби го имате овој проблем, од кои два се појавуваат додека сте во тоалет.

Како што објави The Sun, многу луѓе со дијабетес често ги игнорираат овие два симптоми, но тие всушност се јасен показател за покачен шеќер во крвта.

Често мокрење

Еден од симптомите кои укажуваат дека можеби имате дијабетес е честото мокрење, предупредуваат лекарите. Имено, ако нивото на шеќер во крвта ви е превисоко, тоа ги принудува течностите да излезат од вашите клетки. Ова за возврат ја зголемува количината што се доставува до бубрезите, предизвикувајќи да чувствувате потреба за почесто мокрење.

Ако забележите дека често станувате среде ноќ за да одите во тоалет, тоа е затоа што бубрезите не можат да ја задржат урината и мора да се ослободат од неа, што е еден од главните знаци на дијабетес.


Уринарни инфекции

Покрај честото мокрење, лекарите предупредуваат дека предупредувачки знак се и честите уринарни инфекции. Во случај кога ќе забележите чувство на печење кога уринирате или чувствувате сензации во пределот на мочниот меур, голема е веројатноста да имате дијабетес.

Иако се јавува ретко, крв во урината е исто така еден од симптомите на дијабетес, пишува The Sun.

Претходна објаваПричини зошто вашето тело „бара“ сол?
Следна објаваДенеска се слави Свети Наум Охридски – Чудотворец

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име