Дома Живот Два лесни начини да се отстранат дамките од пудра или шминка од...

Два лесни начини да се отстранат дамките од пудра или шминка од облеката…

1030
0


Многу жени се шминкаат на дневна основа, сепак, понекогаш поради брза шминка може да се случи да ја извалкате облеката или мебелот, а чистењето на ткаенините од шминка е работа која бара многу чистење.

Без разлика дали станува збор за маскара, руменило, кармин или пудра, во моментот кога ќе се најдат на вашата облека, немате време да ги исчистите веднаш, туку изберете друга облека, но важно е брзо да ги отстраните дамките од шминка.

Иако времето не е секогаш на ваша страна, бидете сигурни дека кога ќе се појави дамка за шминка, веднаш извадете ја гардеробата и отстранете ја дамката што е можно повеќе, но без триење, за да не се прошири дамката.

Потоа нанесете еден од производите за отстранување на дамки. Ако немате такво нешто, само натопете ја гардеробата во топла вода додека не можете да ја исперете. Дамките полесно ќе се отстранат ако ги третирате веднаш откако ќе се појават, затоа не чекајте освен ако навистина не морате.

Исто така, при отстранување на дамки од шминка, важно е да се знае составот на ткаенината, што ќе ви биде од голема помош. Некои облеки бараат хемиско чистење, па затоа е најдобро да ги однесете таму. Нагласете од што е направена дамката за да нема ризици.

Како да се исчистат дамките од пудра дома?

Дамките во прав ќе ги исчистите многу лесно со помош на пена за бричење. Нанесете пена за бричење на дамката, оставете ја да делува, а потоа исплакнете ја. Овој едноставен и брз трик ќе се ослободи од дамките.

Друг лесен начин да се отстранат дамките од ткаенини е да се третира со детергент за садови. Овој метод ќе биде особено ефикасен за прашоците што содржат масло. Постапката е едноставна и брза, а резултатите од чистењето ќе бидат добри бидејќи детергентот за миење садови отстранува маснотии.

Претходна објаваФакти што треба да ги знаете за лековите против болки
Следна објаваГрешка број еден што ја прави вашата коса мрсна ден по миењето!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име