Дома Живот Да се ​​доживее сто: Без храна, без движење, без позитивност. Дали е...

Да се ​​доживее сто: Без храна, без движење, без позитивност. Дали е ова тајна?

235
0

Како да се живее до сто? Начинот на исхрана, заедно со здравиот начин на живот и физичката активност, имаат големо влијание врз здравјето. Американските научници дизајнираа диета која со промени може да го зголеми животниот век за 15 до 20 години.

Студијата беше објавена во угледното списание Cell . Тим експерти од неколку американски институти и универзитети заклучиле дека треба да се ограничи внесот на калории за да се одржи индексот на телесна маса. Исхраната треба да се состои главно од цели зрна, мешунки и јаткасти плодови. Месото треба да биде ограничено за да се намали прекумерната изложеност на аминокиселина позната како метионин. Рибата треба да биде вклучена во исхраната.

Нерафинираните сложени јаглехидрати треба да сочинуваат од 45 до 60 проценти од калориите. Десет до 15 проценти од протеините треба да бидат од растителна основа, како и 25 до 35 проценти од мастите. Треба да јадете најмалку три часа пред спиење, а потоа да следите период без храна од околу 12 часа. На секои два до три месеци, треба да спроведувате диета која ќе го имитира постот. Се состои од растителна исхрана со малку шеќер, јаглехидрати и калории, но богата со масти. Таа диета трае пет дена во месецот. Внесувањето на алкохол треба да биде умерено – не се препорачуваат повеќе од пет единици неделно.

Мало село
Здравата храна без претерување со мастите и скриените шеќери, движењето и одржувањето на оптимална телесна тежина и позитивниот став кон животот, може да придонесе за подобар квалитет на живот. Но, тоа не се клучните фактори за долг живот. Најважниот предуслов за долговечност е всушност квалитетниот социјален живот!

Ова го заклучи психологот Сузан Пинкер, колумнист за The Wall Street Journal. Таа помина извесно време во малото село Вилагранде, сместено во планините во централна Сардинија. Таму живеат шест пати повеќе стогодишници отколку на италијанското копно, а дури 10 пати повеќе стогодишници отколку во Северна Америка. Тоа е исто така ретко место во светот каде што мажите живеат колку и жените, се испоставува.

Бројни студии покажаа дека топлите човечки односи во кои им покажуваме на другите луѓе дека се грижиме за нив се поврзани со производството на окситоцин, хормон кој го стимулира производството на допамин, кој делува на намалување на нивото на кортизол во стресни ситуации. Покрај тоа, постојат студии кои покажуваат дека луѓето со блиски членови на семејството во болница пријавуваат пониски нивоа на болка. Но, дали можеме да живееме до стотина само така?

Улогата на храната
Секако, не треба да ја занемаруваме исхраната. Исто како што ги негуваме нашите односи со другите луѓе, важно е да го негуваме и нашиот однос со нашите тела. Важен чекор во ова е токму она што го внесуваме во телото.

Сè поголем број студии покажуваат дека исхраната е еден од најважните фактори за долговечност и виталност. Во исто време, исхраната која го фаворизира здравјето на срцето, мозокот и коските, правејќи ги овие органски системи силни и отпорни на промените поврзани со стареењето, исто така придонесува за долг и здрав живот.

Хипотезата за намален внес на калории често се споменува во однос на долговечноста, што е поддржано и од научни истражувања. Имено, истражувањето спроведено на животни покажало дека намалувањето на внесот на енергија го забавува процесот на стареење и го продолжува животниот век. Денес знаеме дека намалувањето на внесот на енергија, односно ограничувањето на калориите во исхраната на луѓето предизвикува слични адаптивни метаболички процеси. Се намалуваат метаболните, хормоналните и воспалителните фактори на ризик за развој на дијабетес и кардиоваскуларни заболувања, а можеби и малигни заболувања, посочува нутриционистот.

„Значи, можеме да кажеме дека умереноста во јадењето и пиењето, како и правилната исхрана воопшто, се секако добра гаранција за здравје и долг живот“, додава тој.

Топ намирници за здраво стареење
Темните бобинки , како боровинки, бидејќи содржат антиоксиданси кои штитат од промени во мозокот поврзани со губење на меморијата и деменција

Ферментирана храна , како што се јогурт, кисела зелка или комбуха, бидејќи помагаат да се одржи разновиден микробиом, клучен елемент на физиолошката отпорност.

Рибите , особено масните, како лососот и туната, како најдобар извор на омега-3 масни киселини, кои покрај тоа што имаат корисен ефект врз срцето, обезбедуваат заштита од депресија и губење на меморијата поврзани со стареењето и ги намалуваат воспалителните состојби.

Разновиден зеленчук , бидејќи е богат со диетални влакна и бројни витамини и минерали, а во исто време е и нискокалоричен. Исхраната богата со овие корисни намирници помага во одржување на здрава телесна маса, уште една важна карактеристика на долговечните луѓе.

Зелениот чај и куркумата , бидејќи го активираат т.н сиртуини, протеини кои учествуваат во регулирањето на бројни важни метаболички процеси како што е клеточната смрт.

Брокулата и другиот растителен зеленчук , бидејќи го активираат т.н Nrf2, кој пак има задача да ги регулира антиоксидантните системи во нашето тело, кои придонесуваат за долговечност

Шипинка , бидејќи се покажало дека може да го активира т.н AMPK, сигнална патека која го регулира метаболизмот, отпорноста на стрес, клеточната смрт, автофагијата, со што се некои од клучните детерминанти на стареењето и животниот век. Вежбањето и ресвератролот (компонента на грозјето и црвеното вино) исто така го активираат АМПК и придонесуваат за долговечност.

Тајните на долговечноста
Различни истражувања покажаа дека постојат некои „ситници“ кои можат да влијаат да живееме подолго активно и здраво, па затоа издвојуваме само неколку заклучоци на таа тема кои можат да се најдат на Интернет.

Престанете да јадете на 80 проценти

Жителите на Окинава имаат една од најниските стапки на дебелина во светот и висок процент на луѓе кои живеат над 100 години. Она што ги разликува од другите е тоа што престануваат да јадат кога проценуваат дека се сити околу 80 проценти. Истражувањата веќе докажаа дека животните можат да живеат дури и двојно подолго доколку внесот на храна им се намали за една третина, што, со оглед на оваа навика на жителите на јапонскиот остров, изгледа важи и за луѓето.

Одете на спиење еден час порано

Бројни студии докажаа дека недостатокот на сон може да го зголеми ризикот од здравствени состојби, како што се депресија и срцеви заболувања. Студијата на експерти од Харвард, сепак, покажа дека и мала промена прави голема разлика. Луѓето кои спиеле седум часа или помалку, одлучувајќи да одат во кревет само еден час порано од вообичаеното, забележале значителен пад на крвниот притисок, што го намалил ризикот од срцев или мозочен удар.

Земете куче
Луѓето кои имаат домашно милениче се помалку подложни на стрес и помалку депресивни, што исто така влијае на должината на животот. Смирувачкиот ефект од поминувањето време со животно може да го намали крвниот притисок и ризикот од срцев удар, покажаа бројни студии. Еден од нив открил дека сопствениците кои секојдневно ги шетаат своите кучиња живеат во просек седум години подолго од луѓето со слични навики кои немаат куче.

Почнете да верувате во позитивното

Голем број студии го истражувале влијанието на верата, но и моќта на позитивните верувања (т.е. верба во добар исход, во доброто на луѓето околу вас и во фактот дека сте доволно силни за да ги надминете тешкотиите) на должината на животот. Се покажа дека позитивните верувања им помагаат на луѓето полесно да се справат со стресот и емоционалните проблеми и штитат од срцеви, респираторни и дигестивни проблеми.

Претходна објаваПравославните христијани денеска го празнуваат Св. Василиј Велики
Следна објаваНевен-Растение за 100 болести

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име