Дома Health Дали јајцата влијаат на зголемениот холестерол? Ендокринологот ја решава оваа вечна ДИЛЕМА!

Дали јајцата влијаат на зголемениот холестерол? Ендокринологот ја решава оваа вечна ДИЛЕМА!

312
0

Дали јајцата влијаат на зголемениот холестерол? Ендокринологот ја решава оваа вечна ДИЛЕМА!

Се препорачува пациентите со дијабетес и кардиоваскуларни заболувања и нормални вредности на маснотии да можат да јадат повеќе од шест јајца неделно…

Постојат многу студии кои го испитуваат влијанието на жолчките врз развојот на артериосклероза, бидејќи е познато дека жолчките се многу богати со холестерол . Поточно, едно јајце има дури 200 милиграми холестерол, што ја прави една од најбогатите намирници со холестерол, вели ендокринологот д-р Тијана Дангубиќ и објаснува како јајцата влијаат на покачените масти во крвта.

Холестерол и триглицериди…
  • Докажано е дека јајцето е богато со моно- и полинезаситени масни киселини, кои се многу корисни и всушност влијаат на зголемување на добриот холестерол. Овие масни киселини ги има и во авокадото, маслиновото масло и коскестото овошје. Од друга страна, јајцата се богати и со протеини, железо, каротеноиди, витамин Б12, селен и холин, кои се многу корисни за функцијата на нашиот организам – објаснува д-р Дангубиќ.

Колку јајца?
Кога станува збор за тоа колку неподелени јајца се здрави за јадење, Фондацијата за срце препорачува пациентите со дијабетес и кардиоваскуларни болести и нормално ниво на маснотии во крвта, да можат да земаат повеќе од шест јајца неделно, додека претходно се сметаше дека тие не треба да јадете повеќе од три жолчки неделно. Сепак, начинот на кој тие се подготвуваат е многу важен.

Шест јајца неделно се дозволени за дијабетичари и срцеви болни, но важен е и начинот на подготовка

  • Најдобро е јајцата да не се пече туку да се варат, а особено да не се јадат со прости јаглехидрати, туку да се консумираат со здрава храна како зеленчук и леб од цело зрно кој е богат со влакна. Важно е и колку сол се додава при нивната подготовка – советува ендокринологот.


Што ако имате висок холестерол?
Има индивидуални разлики кај луѓето во однос на апсорпцијата на холестерол и затоа не може на сите да им се дава иста количина на жолчки, туку неопходен е индивидуален пристап во препораките, додава д-р Дангубиќ.

  • На лицата со покачено ниво на холестерол им е дозволено да земаат до 300 mg холестерол дневно и им треба ограничен внес на жолчки од јајце до максимум три жолчки неделно, бидејќи, како што рековме, само една жолчка има 200 mg. на холестерол – препорачува ендокринологот .

Ако имате висок холестерол, ограничете се на три жолчки неделно
Изберете органски јајца кои имаат дури четири пати повеќе омега 3 масни киселини, а се богати и со цинк, селен, бета каротеноиди и витамини А, Д, Е, КИ Б12, за разлика од јајцата кои не се од органски фарми, вели ендокринологот.

Претходна објаваДали твоите образи се црвени? Еве зошто тоа се случува
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ПОНЕДЕЛНИК 20 ФЕВРУАРИ! Девица пред невозможна љубов, Водолиите се занимаваат со правни прашања!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име