Дома Health Дали шумливите таблети се здрави?

Дали шумливите таблети се здрави?

205
0


Дали шумливите таблети се здрави?

Додатоци во шумлива форма, шумливите таблети треба да се земаат само по договор со лекар, бидејќи дозата не може да биде иста за секој поединец.

Не ги консумирајте сами.

Иако можеме да ги купиме дури и во супермаркетите, експертите велат дека шумливите таблети не треба да се консумираат како пијалок, често наместо сок.

Витамини и суплементи кои не треба да ги пиете заедно

Склони сме да пиеме витамини напамет, без претходно да го провериме телото и да разговараме со лекар. Ова стана особено популарно од почетокот на пандемијата на корона вирусот.

Додатоци во шумлива форма треба да се земаат само по договор со лекар, бидејќи дозата не може да биде иста за секој поединец.

Ако го прочитате задниот дел од пакувањето со шумливи таблети, ќе видите дека пишува – дозволени се 1 или 2 таблети дневно.

Меѓутоа, прашањето е за кого е оваа доза? За дете, за здрав возрасен, за човек кој страда од недостаток на витамин?

За да ги отфрли сомнежите, д-р Никола Стојковиќ зборуваше за тоа дали шумливите таблети се штетни за нашето здравје.

„Истражувањата покажаа дека е подобро лекот да се зема во форма на таблети отколку во шумливи таблети. Причината е што содржината на натриум во шумливите таблети може да биде опасна за нашето здравје. Доколку се консумираат секојдневно, дури може да го зголемат ризикот од срцеви заболувања за еден процент.

Натриумот е еден од главните хемиски елементи на солта. Доколку се земаат дневно, овие растворливи таблети може да го надминат внесот на натриум од СЗО од 2 g дневно. На овој начин се верува дека можат да доведат до зголемен крвен притисок кај оние кои ги консумираат.

Употребата на шумливи таблети е се почеста бидејќи се полесни за употреба, но со оглед на ризиците што можат да ги предизвикаат, лекарите ретко ги советуваат.

Исто така, она што е многу важно е дека процентот на апсорпција на активните супстанции од шумливите таблети е помал отколку кај другите форми на лековити супстанци, што е уште една причина да се избегнуваат.“

Шумливите таблети може да ги оштетат и вашите заби.

Претходна објаваСовет од психолог кој може да ви го спаси бракот: Ако сакате ХАРМОНИЧНА врска, треба да исполните три услови
Следна објаваБогатство на здравјето од семките од лимон? Колку можете да јадете и какви придобивки носат тие?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име