Дома Психолошки совети Дали често се будите со главоболка и необјаснет замор?

Дали често се будите со главоболка и необјаснет замор?

512
0

Откријте ги можните причини за ова.

Утрото треба да биде дел од денот каде што имаме најмногу енергија. Но, некои луѓе наутро се будат уморни и со главоболки кои често траат со часови.

Будењето со главоболка, вртоглавица и необјаснет замор звучи како најлошото можно утринско сценарио, а истото им се случува на многу луѓе. Ако сте еден од нив и ако ова сценарио постојано се повторува, постојат неколку причини кои можат да бидат причина за оваа појава. Пронајдете ги подолу потенцијалните причини и начини на кои можете да се справите со утринските главоболки и замор.

Што предизвикува утринска главоболка?

Речиси секоја утринска главоболка е предизвикана од лош или наизменичен сон.

Будењето со главоболка е јасен знак за нарушен квалитет на сонот. Ако главоболките се чести, многу веројатно е нарушување на спиењето како апнеја, што може да предизвика главоболки бидејќи мозокот не добива доволно кислород во текот на ноќта. Несоницата може да доведе до многу посериозни проблеми, а еден од нив се хроничните главоболки, или мигрена.

Покрај овие вообичаени и добро познати нарушувања на спиењето, утринските главоболки можат да бидат предизвикани и со стегање на забите и стискање на вилицата за време на спиењето. Исто така, нарушувањата и нарушувањата на спиењето можат да имаат своја причина, а една од најчестите причини за лош сон е анксиозноста и стресот.

Што да направите за да се ослободите од утринските главоболки?

За да се ослободите од главоболките и заморот кои се појавуваат веднаш по будењето, прво мора да ја пронајдете причината. Ако се сомневате на нарушување како што е апнеја или несоница, консултирајте се со професионалец.

Ако мислите дека главоболките се предизвикани од стресен живот или анксиозност, поработете на квалитетот на вашиот живот со медитација, вежбање, здрава исхрана, пиење доволно вода, посветување на себе и намалување на употребата на компјутери и паметни телефони пред спиење.

Претходна објава3 работи по кои се препознаваат емотивно силните и стабилни луѓе
Следна објаваДали постојано ги решавате туѓите проблеми? Еве зошто тоа…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име