Дома Здравје Дали често имате грчеви кога ќе паднете во вашиот прв сон? Телото...

Дали често имате грчеви кога ќе паднете во вашиот прв сон? Телото сака да ви каже…

538
0

Дали некогаш сте се разбудиле и сте се разбудиле непосредно пред да заспиете во длабок сон? Се прашувавте за што се работи и зошто се случува? Тоа е нешто што се нарекува хипнотички кретен, што е вообичаено кај голем број луѓе, според Huff Post .

Хипнотичкиот грч е форма на миоклонус, односно ненадејна контракција на мускулната група. Еден пример за миоклонус е икањето.

„Овие грчеви се неволни, многу кратки и се случуваат ненадејно, најчесто во првата фаза од спиењето, преминот помеѓу будност и длабок сон“, вели Елен Вермтер од Советот за подобар сон.

За време на оваа фаза на спиење, вашите мускули се опуштаат, што мозокот понекогаш го толкува како чувство на паѓање, што потоа доведува до мускулна контракција. Хипнотичките грчеви може да се појават без причина, но можат да бидат и показател за здравствен проблем.

Одредени фактори, како што се стресот, напорните вежби и некои лекови, може да ја зголемат зачестеноста на хипнотичките грчеви, но тие се јавуваат и кај здрави луѓе предизвикани од замор, недостаток на сон или употреба на стимуланси (кофеин и слично).

Во повеќето случаи тие се бенигна појава и не се причина за загриженост, но доколку се чести и не дозволуваат да заспиете, треба да се консултирате со лекар.

Во ретки случаи, тие можат да бидат сигнал за здравствен проблем. Апнеја при спиење понекогаш може да предизвика мускулни контракции.

„Кога дишните патишта се блокирани и нивото на кислород во крвта опаѓа, мозокот испраќа алармен сигнал кој понекогаш се манифестира со грчење на мускулите“, објаснува Вермтер.

Не постои сигурен начин да ги спречите овие грчеви, но можете да ја намалите нивната фреквенција ако спиете доволно во тивка и удобна средина.

Претходна објаваПостојат четири клучни моменти во животот кои предизвикуваат зголемување на телесната тежина
Следна објаваПилешка бајадера, вкусна и мека

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име