Дома Живот Дали често ги „кршите“ прстите? Се чини дека можеби го имате овој...

Дали често ги „кршите“ прстите? Се чини дека можеби го имате овој проблем…

1365
0

Оваа практика, за која сигурно сте слушнале дека не е добра за вашето здравје и зглобовите, всушност им го олеснува движењето на рацете, а никогаш не е докажано дека е всушност штетна.

Веројатно веќе сте слушнале дека „кршењето“ на прстите не е здраво, дека може да предизвика артритис и дека го троши ткивото за подмачкување околу зглобовите. Но, докторот Алекс Фоксман од Институтот Беверли Хилс го негира ова – практиката нема да предизвика артритис.

„Иако „кршењето“ на прстите нема да предизвика артритис, неколку студии покажаа дека луѓето кои постојано го прават тоа имаат помала сила во рацете и почесто отекуваат. Ако „кршењето“ е придружено со болка, причината може да биде неоткриена повреда “, вели д-р Фоксман.

„Иако има некои наоди, тие се многу ретки и открија дека луѓето со оваа навика имаат различна боја на кожата и дека нивните лигаменти отекуваат“, објаснува докторката Памела Арсове.

„Но, ако „кршењето“ на прстите ви дава чувство на олеснување, тоа е сосема во ред. Тој звук на пукање што го слушате е всушност пукање на меурчиња со гас кои се таложат во ткивото за подмачкување околу зглобовите“, додава д-р Фоксман.

Студијата во Америка во која рачниот хирург Роберт Сабо и радиологот Роберт Бутин ги проучувале рацете пред и по „кршењето“ на прстите покажа дека има одредени придобивки. Луѓето кои го направија тоа немаа никакви проблеми. Всушност, тие можеа подобро да ги движат рацете откако ги испукаа зглобовите. Тие бараа докази за отекување на зглобовите и промени на кожата, но не го поврзаа тоа со „кршење“ на прстите, како што пишува Reader’s Digest.

Претходна објаваСлатко од рендана дуња со ореви…
Следна објаваОва е најдобриот начин да се смири детскиот гнев…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име