Дома Живот Дали хидратацијата влијае на квалитетот на сонот?

Дали хидратацијата влијае на квалитетот на сонот?

366
0

Подолу се обидуваме да дознаеме дали пиењето вода и подобар сон се меѓусебно поврзани.

Како што знаеме, водата за пиење е од клучно значење за општото здравје. Водата му помага на телото да функционира правилно, од растот на клетките до излачувањето на токсините и правилното варење. И, да, хидратацијата може да влијае на квалитетот на сонот. Откријте за што се работи.

Пиење вода и подобро спиење

Дехидрацијата и како таа може да влијае на лошиот квалитет на сонот, се согласуваат експертите. Дехидрацијата доведува до грчеви и грчеви во мускулите, главоболки, жед во текот на ноќта, сува уста …

Но, во овој случај, тоа е меч со две острици. Имено, ако пиеме премногу вода пред спиење, може да имаме периодично спиење, поради честите посети на тоалетот (ноктурија).

Други фактори кои влијаат на квалитетот на сонот и хидратацијата:

Ноќно потење

Доколку ве мачи овој проблем, погрижете се температурата во спалната соба да не е превисока. Доволни се околу 20 степени за да не се потите во текот на ноќта.

Дишење преку уста

Луѓето кои спијат дишејќи преку уста, обично се будат во текот на ноќта со сува уста и жед. Обидете се да почнете да дишете низ носот.

Кофеинот

Консумирањето кофеин пред спиење исто така влијае на сонот. Имено, кофеинот е диуретик, па освен што имаме задача да не држи будни, поради него почесто одиме во тоалет. И на тој начин можеме да дехидрираме.

Совет е да внесувате доволно хидратација во текот на денот, а вода да не пиете најмалку еден час пред спиење. Исто така, одете во тоалет пред спиење.

Претходна објаваЗошто ни се врти во главата кога наеднаш ќе станеме
Следна објаваСалата од кисела зелка со компири и кисели краставици – оригинален рецепт

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име