Дома Психолошки совети Дали утринските типови луѓе се навистина посреќни од ноќните?

Дали утринските типови луѓе се навистина посреќни од ноќните?

277
0

Јавноста често слуша дека некој е утрински , што значи дека е ранобудник и најудобно се чувствува на почетокот на денот. Наспроти нив се т.н „ноќни птици“ , кои се поудобни навечер и се најпродуктивни во тоа време. Овие луѓе имаат тенденција да легнат и да се будат подоцна, доколку наутро немаат никакви обврски.

Се поставува прашањето, што вели за нив ритамот на спиење на една и друга група луѓе? На оваа тема се направени многу студии, а во продолжение ќе ви ги откриеме најважните наоди.

Ноќните луѓе во просек се попаметни од утринските
Според студијата на Робертс и Килонен од 1999 година, ноќните луѓе се поинтелигентни и имаат побрза способност за обработка на информации и подобра меморија.

Друга студија (Бегли, 2022) покажа дека и наутро и навечер луѓето се продуктивни кога се будат според нивниот ритам на спиење (така што луѓето наутро порано и навечер подоцна), но продуктивноста на утринските луѓе значително опаѓа по 10,5 часа будност, додека во ноќни луѓе останува стабилен до доцните часови.

Утринските луѓе се во просек посреќни од ноќните
Истражувањата покажаа дека луѓето кои се будат рано наутро се позадоволни од својот живот од оние кои треба да станат од кревет подоцна (Рандлер, 2007). За тоа придонесува и фактот што таквите луѓе добиваат подобра поддршка од околината, бидејќи подобро се интегрираат во општеството кое е најактивно во текот на денот.

На работното место, утринските луѓе се продуктивни од самиот почеток и лесно го поднесуваат стандардното работно време, поради што имаат поголеми шанси да напредуваат на работа во споредба со „ноќните птици“.

Ноќните луѓе во просек се покреативни од утринските
И ноќните и утринските луѓе доживуваат изливи на креативност во текот на денот, но студиите покажуваат дека тие се поинтензивни кај ноќните луѓе. Причината за ова би можело да биде тоа што луѓето наутро живеат во нормална социјална рутина, додека ноќните луѓе морале да научат да бидат креативни уште на рана возраст за да се прилагодат на нивниот различен ритам и начин на живот.

На пример, една студија (Wang & Chern, 2008) покажа дека повеќе од половина од тајванските студенти по уметност се чувствуваат покреативно после 22 часот. Креативноста најдобро се изразува кога умот има слободен начин да талка, а ноќните луѓе можат да го искористат тоа во тивка вечерна атмосфера без врева и одвлекување на вниманието.

Претходна објаваГрешки во појадокот кои можат да го подигнат нивото на шеќер во крвта
Следна објаваНезаборавни топчиња од кикирики кои не се печат и се топат во уста (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име