Дома Здравје Дали треба да ги миете забите пред и по појадокот?

Дали треба да ги миете забите пред и по појадокот?

250
0Добрите навики за четкање се клучни за одржување на здрави заби и убава насмевка. Се препорачува да ги миете забите најмалку двапати на ден, најмалку две минути.

Некои луѓе брзаат до тоалетот веднаш по будењето за да ги мијат забите и веднаш да се ослободат од утринскиот здив. Но, некои прво појадуваат и дури потоа мијат заби. Која опција е точна?

Ставовите на експертите по ова прашање се доста разновидни. Некои поддржуваат четкање на забите пред појадок, додека други сугерираат да го сторите тоа после појадок.

Според некои стоматолошки експерти, миењето на забите после појадокот е многу покорисно за емајлот на забот и за целокупното орално здравје. Некои студии наведуваат дека додека спиете преку ноќ, бактериите што предизвикуваат наслаги брзо се размножуваат во устата, предизвикувајќи утрински здив. Миењето заби со паста за заби наутро ви помага да се ослободите од плаките и лошиот здив. Покрај тоа, пастата ја штити емајлот на забите од киселина, а миењето заби наутро предизвикува производство на плунка што го олеснува џвакањето храна и ги убива штетните бактерии присутни во устата.

Некои стоматолошки експерти се залагаат за миење на забите по појадокот затоа што ако храната остане во устата после оброк, може да го поттикне развојот на бактерии. Меѓутоа, ако ги миете забите после појадокот, не треба да јадете кисела храна најмалку 30 минути, пишува Times of India . Лебот, сувото овошје, агрумите и кафето се кисели и треба да бидете претпазливи со миењето на забите по конзумирање на оваа храна. Почекајте малку за да ги заштитите забите и емајлот.

Редовното миење на забите нема да ви помогне многу доколку не го сторите тоа правилно. Еве го вистинскиот начин:

Навлажнете ја главата на четката и додадете мала количина паста за заби.
Измијте го секој агол од забите и направете го тоа две минути. Не треба премногу да ја притискате четката.
Исплакнете ја устата со вода.
Исто така измијте го јазикот за да се ослободите од преостанатите бактерии.
Исплакнете ја устата со вода.

Претходна објаваОва се 5-те најздрави зачини на светот
Следна објаваЗабавниот парк Дизниленд близу Париз е повторно отворен…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име