Дома Здравје Дали страдате од плускавци? Трикови за заздравување многу побрзо и побезболно

Дали страдате од плускавци? Трикови за заздравување многу побрзо и побезболно

534
0

Понекогаш плускавците се многу болни, големи или на место кое не може постојано да се заштити од допир или потење, а потоа треба да се исцедат.

Блистер што не пукна

Не го пробивајте, туку измијте го со сапун и дезинфицирајте со антибиотска маст.
Оставете го местото каде што е отворен блистерот, можеби нанесете лабав завој и оставете го да се исуши на воздух.
Не вршете притисок врз блистерот. Ако блистерот е на стапалото или меѓу прстите, на места кои повеќе се потат, ставете малку бебешка пудра и силиконски влошки.

Блистер што пукна
Измијте ја меурчињата со благ сапун и вода. Не користете алкохол, јод или водород пероксид.

Нежно израмнете ја оштетената кожа и тапкајте ја да се залепи.
Нанесете антибиотска маст на местото.
Покријте ја областа со стерилен завој или газа.

Блистер што треба да се исцеди

Понекогаш плускавците се многу болни, големи или на место кое не може постојано да се заштити од допир или потење, а потоа треба да се исцедат. Ова е правилната процедура:

Измијте го местото каде што е блистерот.
Стерилизирајте ја иглата со алкохол.
Направете мала дупка на работ на блистерот и нежно исцедете ја течноста.
Повторно измијте го и исушете го. Не ја отстранувајте кожата од неа, таа е природна заштита која треба да продолжи да ја покрива.
Нанесете антибиотска маст.
Покријте ја областа со газа. Не затегнувајте, подобро е фластерот или газата да се олабави околу блистерот.

Понатамошна грижа

Го менувате фластерот или газата секој ден или веднаш доколку се навлажни или извалкаат.
Избегнувајте да носите чевли или активности кои го предизвикале пликот додека не зарасне.
Ако забележите знаци на инфекција, како што се гној, треска, црвена или топла кожа околу плускавците, отечени лимфни жлезди, поголема болка или оток, контактирајте со вашиот лекар.

Претходна објаваПирошки без брашно,по рецепт на нашите баби вкусот е вистинско совршенство
Следна објаваКантарион за лекување на многу здравствени проблеми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име