Дома Health Дали страдате од ЗЕЛЕНА ДИЈАРЕА? Руски гастроентеролог предупредува кога е време за...

Дали страдате од ЗЕЛЕНА ДИЈАРЕА? Руски гастроентеролог предупредува кога е време за посета на лекар

102
0

Дали страдате од ЗЕЛЕНА ДИЈАРЕА? Руски гастроентеролог предупредува кога е време за посета на лекар

Дознаваме дали зелената дијареа е опасна кај возрасните, како да си пружите прва помош и кога да се јавите на лекар…

Цревата се еден од главните начини за излачување на отпадните материи, а промените во конзистентноста и бојата на изметот често укажуваат на проблеми со гастроинтестиналниот тракт. Нормално, столиците се со кафена боја и добро обликувани. Главната боја им ја даваат жолчните пигменти и производите што ги користиме. Конзистентноста на столицата зависи од водата што ја содржи. Нормално, неговиот удел е 70-80%.

Најчесто, течната столица и промената на нејзината боја сигнализираат проблеми во нашето тело. Рускиот гастроентеролог Александра Емелијанова открива зошто се јавува зелена дијареа кај возрасните и како да се лекува.

Храна што треба да ја избегнувате кога имате дијареа

Некои од храната што ја јадеме, како што е храната богата со хлорофил, може да и даде зелена боја на столицата. Најзастапени се зелените листерси растенија и зелените зеленчуци. Промена на бојата на столицата може да биде предизвикана и од употребата на прехранбени бои, кои се наоѓаат во слатките, желето или мармаладот. Некои мултивитамински препарати, лекови со висока содржина на железо, јод и сорбенти, некои антибиотици, исто така, даваат зеленкаста нијанса на движењето на дебелото црево.

Ако процесот е од физиолошка природа, фреквенцијата и конзистентноста на столицата не се менуваат. Но, честите течни и зелени столици секогаш укажуваат на присуство на болест. Особено ако е придружена со болки во стомакот и лошо чувство. Може да има неколку причини за оваа состојба:

разни цревни инфекции;
болести на црниот дроб и жолчниот меур;
пептичен улкус, ГЕРБ, воспалителна болест на цревата, хиперациден гастритис;
дисбактериоза;
онколошки заболувања;
целијачна болест (воспаление на мукозната мембрана на тенкото црево);
алергиски реакции на храна;
жива, труење со арсен.
Покрај зелената дијареа, овие болести и патолошки состојби можат да бидат придружени со симптоми како што се:

надуеност и цревни грчеви;
абдоминална болка, која често се шири на долниот дел на грбот и на страните;
зголемување на телесната температура;
гадење повраќање;
лош мирис на столица.

Што значи зелената дијареа кај возрасните?
Не е секогаш можно да се утврди болеста на гастроинтестиналниот тракт само според бојата на изметот. Неговите други параметри се исто така важни: конзистентност, мирис, присуство на крв, слуз или пена, фреквенција на движења на дебелото црево и придружни симптоми. За попрецизна дијагноза ќе биде потребна лабораториска анализа на измет. Во секој случај, доколку се појави течна зелена столица, веднаш консултирајте се со лекар.

Претходна објаваЕве што кажува вашето лице за вашето здравје: Полицистични јајници, дијабетес….
Следна објаваШто се случува со нашето тело кога ќе ги прекрстиме нозете? Еве како тоа влијае на здравјето

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име