Дома Живот ДАЛИ СТЕ СТЕ СЛУШНАЛЕ ЗА ТУРИЗАМ ЗА СПИЕЊЕ? Еве што нудат хотелите...

ДАЛИ СТЕ СТЕ СЛУШНАЛЕ ЗА ТУРИЗАМ ЗА СПИЕЊЕ? Еве што нудат хотелите ширум светот сега!

293
0

Дали по активните одмори следуваат луди ноќи, а убавите времиња завршуваат?


Стресот, прекувремената работа, секојдневните обврски влијаат на недостигот на сон , па сè повеќе има луѓе кои се жалат на хроничен замор и поспаност. Кога ќе ја погледнеме оваа ситуација, не е ни чудо што деновите на одмор се повеќе се користат за спиење, наместо за возбудливи патувања ..

Патувањето веќе не е за забава, туку за спиење
Еден од трендовите што се појави по пандемијата на коронавирус е туризмот за спиење. Иако угостителскиот сектор веќе некое време си поигрува со идејата, концептот расте во популарност во последниве години. Својствата ширум светот сега се фокусираат на искуството за спиење. Ова значи дека гостите можат да се пријават во хотели дизајнирани исклучиво за мирен сон.

Хотелите ширум светот нудат соби со капацитети за спиењеи звучна изолација. Некои нудат медитации за спиење, избор на перници со опции, односно за гости кои претпочитаат да спијат на страна или на грб и посебен чај пред спиење. Други го подигнаа туризмот за спиење на следното ниво, нудејќи им на гостите програми за спиење, односно информации за вашите моментални шеми на спиење по две ноќи следење на спиењето. Други соработуваат со клиниките за спиење за да им понудат на гостите програми кои го проучуваат спиењето за да ги идентификуваат потенцијалните нарушувања на спиењето.

За многу луѓе во денешно време, спиењето е една од работите на кои најмногу се радуваат
Д-р Ребека Робинс , истражувач за спиење и коавтор на „Спиј за успех“, верува дека промените се задоцнети, особено кога станува збор за хотелите.

  • Патниците резервираат хотели за да спијат малку- вели таа, истакнувајќи дека во минатото хотелската индустрија се фокусирала на работи кои всушност го попречуваат сонот.
  • Луѓето често патувањето го поврзуваат со луксузни оброци, доцна легнување, разгледување знаменитости и работи што ги правите додека патувате, речиси на сметка на сонот. Мислам дека има огромна промена во нашата колективна свест и приоритети околу здравјето и благосостојбата. Се чини дека глобалната пандемија одигра голема улога во тоа – заклучува д-р Робинс.
Претходна објаваПОСНО, БРЗО И ВКУСНО: Бајадера со лешници (рецепт)
Следна објаваКОЛКУ ЧЕСТО ТРЕБА ДА СЕ ВАДИ КРВ ЗА АНАЛИЗИ? Лекарите предупредуваат…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име