Дома Психолошки совети Дали сте свесни што е највредното во вашиот живот и дали го...

Дали сте свесни што е највредното во вашиот живот и дали го чувате?

280
0

Блиските луѓе се тие што ќе ти помогнат ако го изгубиш домот, ќе ти направат топла супа ако се разболиш, ќе те расположат ако сте нерасположени, ќе го знаат решението кога ќе го немаш, тие ќе ве поддржи во вашите аспирации и ќе ве надополни со вештините што недостасуваат.
Дали во последно време размислувавте за тоа што е највредното нешто што го имате во животот?

Многу размислував за тоа деновиве.

Постои можност некои од вас прво да размислат за тешко заработената материјална вредност – куќата што ја изградивте со многу жртви или земјата, наследството на предците што го наследивте. Да, ова се навистина вредни работи во вашиот живот.

Но, првиот одговор верувам дека за повеќето од вас ќе биде дека најголемата вредност е – здравјето. И тоа е вистина. Без здравје се останато паѓа во втор план. Навистина е исклучително важно да се грижите за вашето тело (и ум) за да ги одржувате што е можно поздрави и што е можно подолго. На крајот на краиштата, во многу роденденски и новогодишни честитки до пријателите секогаш на почетокот посакуваме здравје, нели?

Блиски луѓе

Но, некои од вас можеби ќе кажат и дека највредното нешто што го поседувате е вашето знаење и вештини. Никој не може да ви ги одземе, без разлика што се случува околу вас. Дури и ако сте морале да го напуштите вашиот дом, на пример поради земјотрес, сте ги понеле вашите знаења и вештини со себе и каде и да се најдете ќе можете да живеете од нив. Вашето знаење и вештини се навистина од голема вредност.

Сепак, додека го читаш ова, верувам дека ти доаѓа истата мисла, исто како и мене – најголемото богатство во животот на секој од нас е нешто друго, а тоа е – блиските луѓе! Луѓе што ги сакате и кои ве сакаат.

Затоа што ако имавте куќа и здравје и сето знаење за овој свет, да немаше блиски луѓе околу вас, животот ќе ви беше прилично празен.

Блиските луѓе се тие што ќе те одведат ако го изгубиш домот, ќе ти направат топла супа ако се разболиш, ќе те расположат, ќе го знаат решението кога ќе го немаш, тие ќе ве поддржи во вашите аспирации и ќе ве надополни со вештините што недостасуваат. Вашите блиски луѓе се тука да се смеат и да плачат со вас и да ве гушкаат кога ви е најпотребно. Луѓе блиски до вас носат скапоцена и многу потребна топлина во ткаенината на вашиот живот.

Но, во овие чудни времиња на грди поделби, сите ризикуваме да изгубиме некои од тие најголеми вредности во нашите животи. Поделбите до вчера се случуваат во многу семејства и меѓу најдобрите пријатели. Двете спротивставени страни честопати се чини дека веќе немаат способност вистински да го слушнат другиот. Наместо љубов што ги поврзува срцата, стравот, од овој или оној вид, се вовлекол во меѓупросторот. Страв за себе или за другиот.

Во секое време, љубовта е тоа што е најважно

Дали некоја важна врска се распадна и во вашиот живот? Како се чувствувате за тоа, што правите? Дали дозволувате тоа да се случи или цврсто одлучивте дека љубовта е посилна?

Живот вреден за живеење

Едноставно, денес имам потреба на сите да ни ја истакнам огромната важност на драгите луѓе во нашите животи, суштинската важност да се направи животот вреден за живеење. И да ве потсети дека ништо, ама баш ништо не вреди да ги уништите вашите скапоцени блиски односи.

Ако ја чувствувате тежината во врската, запомнете ги сите заеднички моменти, се што сте споделиле, почувствувајте колку ја сакате и цените таа личност и колку добро сакате за неа. Почитувајте го нејзиниот поинаков став и сепак држете ја во своето срце, опкружено со љубов. Само љубов. И токму од таа љубов зборуваш со неа, љубовта нека го исполни просторот меѓу вас и го победи стравот.

Затоа што токму кога е тешко, треба да бидеме уште поблиски, да се сакаме уште повеќе, да си помагаме повеќе. Не дозволувајте вашето срце да се стврдне по секоја цена, храброст е да имате отворено срце дури и кога имате чувство дека сакате да го истиснете целото тело. Омекнете го срцето, најдете време еден за друг и пополнете го тоа време со љубов и прифаќање.

Во секое време, љубовта е она што е најважно. Ако не ја живееме љубовта и не ги изгубиме нашите драги и блиски луѓе, тогаш што ни е вредно?

Извор: sretan-dan.hr

Google search engine
Претходна објаваНајдобрите фустани на славните личности за 2021 година
Следна објаваЧај од 3 состојки: Заштитува од настинки, го зајакнува имунитетот, лечи кашлица …

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име