Дома Psychological advice Дали сте лошо расположени денес? Расположете се со 6 лесни чекори!

Дали сте лошо расположени денес? Расположете се со 6 лесни чекори!

226
0

Дали сте лошо расположени денес? Расположете се со 6 лесни чекори!

Животот не е секогаш таков каков што сакаме, често не изненадува со непријатни ситуации кои не ги очекуваме. Еве неколку добри совети како да се справите со лошото расположение.

Дали често ја грицкате усната без да сте свесни за тоа? Во 4 случаи може да биде знак за сериозни болести
  1. Разговарајте со пријател – Страдањето во тишина не е секогаш решение, иако понекогаш сигурно не ви се допаѓа да гледате луѓе. Сепак, гласот на позната личност, дури и преку телефон, може да направи да се чувствувате подобро.Дружете се! Директниот контакт е клучот за здрав живот!
  1. Јадете нешто – Не се чувствувајте лошо што посегнувате по нешто слатко или нешто што го сметате за нездраво. Секако, подобро е да грицкате некое овошје или да пиете чај, но во секој случај, дефинитивно ќе се чувствувате подобро, особено ако нивото на шеќер е намалено.
  1. Вежбајте – Познато е дека физичката активност го зголемува нивото на серотонин, хормонот на среќата, па дури и ако го мразите, обидете се да се движите.
  2. Излезете во природа – Прошетката во природа, на локацијата најблиску до вас, без разлика дали се работи за шума, планина или брег на река, многу позитивно влијае на подигнување на духот.
  3. Купете си нешто – Овој совет често звучи банално, но малото разгалување не боли кога не се чувствувате најдобро. Почестете се со нешто мало – дури и парче чоколадо може да ве направи среќни!
  1. Читајте книги – Обидете се да го одвлечете вниманието потопувајќи се во интересна приказна. Прашајте пријател за совет, одете во библиотека или препрочитајте книга што ве прави среќни.

Претходна објаваДали имате ЖОЛТИ, ДЕБЕЛИ И ВРАСТЕНИ НОКТИ? Посетете ДОКТОР, можеби се знак за ОВАА БОЛЕСТ
Следна објаваСите зборуваат за овој рецепт: Едноставна торта со банани и бисквити! (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име