Дома Психолошки совети Дали сте заборавени? Имате бурен животен синдром

Дали сте заборавени? Имате бурен животен синдром

315
0

Сите заборавени сега можат да се пофалат дека имаат нов синдром, синдром на зафатен начин на живот! Дали е тоа проблем или нормална појава? Ниту научниците не знаат точно.

Имате проблеми со запомнувањето на вашиот ПИН? Не можете да се сетите зошто дојдовте во кујната? Го сакаш тој филм, но не се сеќаваш на неговото име? Ако ќе ви биде полесно, не сте единствените кои го доживувате тоа. Поточно, се повеќе луѓе страдаат од заборав и страв дека нешто лошо им се случува на нивната меморија.

Со годините, но и новиот начин на живот, навистина не е лесно да запомниме се што ни треба бидејќи буквално сме бомбардирани со безброј информации. Шкотските научници го измислија името за овој проблем – синдром на зафатен начин на живот (БЛС), – синдром на бурниот живот.

Според експертите, овој синдром предизвикува хаотичен начин на живот и изложување на многу информации преку мобилни телефони, интернет, телевизија, радио, весници… Иако на прв поглед работите не изгледаат толку алармантно, експертите нагласуваат дека ова е проблем кој не треба да бидат игнорирани.

„Нашето внимание е расеано, а концентрацијата ни опаѓа. За жал, се чини дека се почесто ќе ги погодува помладите. Значи, ова е проблем што не треба да се игнорира“, изјави Ангела Скот-Хендерсон од Истражувачкиот центар ЦПС во Глазгов, кој спроведе истражување за новиот синдром.

Сепак, некои експерти предупредуваат дека истражувачкиот центар ЦПС во Глазгов подготвува терен за лансирање на нов лек кој треба да му помогне на мозокот, односно меморијата. Тој дел од експертите истакнуваат дека заборавот е всушност нормална работа и дека луѓето немаат за што да се грижат. Доколку забележите дека имате проблеми, но дека и понатаму функционирате нормално, немате за што да се грижите бидејќи сето тоа е нормално однесување.

Претходна објаваВи треба повеќе енергија? Подобрете ја циркулацијата!
Следна објаваПричини зошто сте постојано уморни

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име