Дома Нега и убавина Дали сакате вашата коса да расте побрзо?

Дали сакате вашата коса да расте побрзо?

365
0

Овие намирници го подобруваат квалитетот и густината на косата

Сите сакаме бујна коса, но широк спектар на фактори, од генетика до хормони до исхрана, одредуваат колку брзо расте вашата коса.

„Здравата исхрана и здравата коса одат рака под рака. Во двата случаи, внесувањето доволно протеини со фокусирање на здрава растителна храна ќе ви помогне да ги внесете хранливите материи, антиоксиданси во антиинфламаторните соединенија поврзани со поздрава коса“, вели нутриционистот Саманта Касети.

Со други зборови, исхраната богата со витамини и минерали помага во растот на косата и гарантира дека ќе избегнете опаѓање на косата поврзано со недостаток на хранливи материи.

„Колку ќе биде здрава вашата коса зависи од одредени хранливи материи, како што се протеини, биотин, витамин А и витамин Ц“, додава Касета.

Таа додава дека и железото и омега-3 масните киселини се одговорни за растот на косата.

Доколку чувствувате дека ви паѓа косата повеќе од вообичаено или дека едноставно не расте толку брзо како што би сакале, најдобро е да се консултирате со експерт. Во меѓувреме, можете да се обидете да додадете повеќе храна на вашата коса што го поттикнува растот на косата.

Претходна објаваОвие десет навики ви го зголемуваат стресот, ослободете се од нив
Следна објаваКакви пива постојат?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име