Дома Живот ДАЛИ ПОЈАДОКОТ Е НАЈВАЖНИОТ ОБРОК ВО ДЕНОТ?

ДАЛИ ПОЈАДОКОТ Е НАЈВАЖНИОТ ОБРОК ВО ДЕНОТ?

155
0

Со години е вообичаено верување дека појадокот е неопходен за правилен почеток на денот и никогаш не треба да се прескокнува. Сепак, неодамнешните студии сугерираат дека појадокот можеби не е особено важен за целокупното здравје, а можеби и не е потребен.

Водечкиот аргумент во корист на појадокот е дека неговото јадење веднаш по будењето го започнува вашиот метаболизам.

Сепак, сите тела се различни и рутините се различни. Луѓето кои појадуваат секој ден треба да продолжат да го прават тоа. За оние кои го прескокнуваат; тоа може да функционира најдобро за нивниот распоред, но тие треба да ги распределат тие дополнителни калории преку остатокот од оброкот.

Популарен фитнес феномен кој поддржува прескокнување на појадокот е периодичното постење. Највообичаен начин да го направите ова е да ги соберете сите оброци во рок од 8 часа. Ова често значи дека појадокот станува појадок кога вашиот прв оброк е напладне, а последниот оброк е пред 20 часот. Луѓето кои го прескокнуваат појадокот велат дека се чувствуваат поенергични, послаби и воопшто не се борат со гладот. Ова е веројатно еден од најголемите аргументи во прилог на идејата дека појадокот не е најважниот оброк.

Се сеќавате колку често наставниците нагласуваа дека појадуваат пред голем тест? Тоа е затоа што појадокот е совршен начин да го започнете денот и да го разбудите умот. Јадењето оброк наутро ја надополнува гликозата што вашето тело ја изгубила во текот на ноќта, што резултира со зголемување на енергијата. Прескокнувањето на појадокот го изгладнува вашето тело со енергија, што може да резултира со слаби перформанси и помалку избор на здрава храна во остатокот од денот. Многу вообичаени намирници за појадок содржат здрави хранливи материи кои можат да го поттикнат вашиот мозок и да ги подобрат перформансите.

Како заклучок, секој е различен. Значи, направете го она што најдобро функционира за вас! Започнувањето на вашиот слободен ден со здрав и исполнет оброк може да биде токму она што ви треба за продуктивен и успешен ден. За други, чекањето до пладне функционира добро.

Појадокот е важен поради една причина затоа што нашиот мозок најдобро функционира наутро и храната му помага да го исполни најголемиот дел од својот капацитет во утринските часови и на тој начин да постигне најдобра ефикасност во текот на денот. Појадокот е поддршка за нашиот мозок да го даде својот максимум и да го покаже својот најдобар резултат на работа и други работни задачи кои се потешки наутро.

Претходна објаваДОМАШЕН ЛЕБ ЗА МИРИС НА УТРОТО
Следна објаваКако да се третира повреда на зглобот (исчашување или изместување)?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име