Дома Care and beauty Дали помага или не? Слуз од полжав за стрии

Дали помага или не? Слуз од полжав за стрии

203
0

Дали помага или не? Слуз од полжав за стрии

Ако малку подетално ги проучиме состојките кои се наоѓаат во слузот од полжав, можеме да извлечеме некои заклучоци во корист на тоа што помага да се ослободиме од стриите.


Алантоинот ја реконструира епителизацијата…..Служи за успешно отстранување на мртвите клетки и обновување на новите слоеви на кожата. На кожата со стрии и треба токму тоа. Знаеме дека има нерамнини и вдлабнатини кои треба да се пополнат, некако да се надоместат загубите.

Генерално, алантонин се користи во сите ситуации каде што се забележува сувост и затегнување на кожата. Затоа може да се земе како превенција од стрии, не само за лекување на последиците. Знаеме дека стриите се појавуваат на оние делови каде што кожата е исклучително сува.

Витамините А и Ц ќе имаат корисен ефект врз негата на кожата која има стрии. Знаеме колку витамините се корисни однадвор, но и одвнатре.

Хијалуронската киселина помага во обновувањето на влагата и колагенот во кожата. Повторно важен фактор кога станува збор за оштетена кожа. Во него сигурно се намалува количината на колаген и затоа е важна неговата замена преку слуз од полжав.

Гликолната киселина прави хемиски пилинг, но благ. Доволно е да се отстранат мртвите клетки и да се направи простор за нова, млада кожа, што е неопходно овде. Редовната употреба се очекува да ги изедначи малку пониските делови со повисоките делови на кожата.

Една од работите што е многу важно да се забележи кај производите од слуз од полжав против стрии е нејзината количина во кремите. На пакувањето е означено со PPM.

За производот да биде ефикасен, мора да има најмалку 2000 PPM во него. Некои производи имаат до 10.000 PPM.

Претходна објаваСПАС ЗА КОЛЕНА Облоги од две состојки од кујната ќе ви ја ублажи болката во зглобовите
Следна објаваКрап печен во рерна (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име