Дома Здравје Дали пилешката супа помага при настинка?

Дали пилешката супа помага при настинка?

802
0

Борете се со студот и време е за пилешка супа. Ако баба рече дека помага, тоа ќе биде вистина, или ….

Кога ќе почне треската, многумина се веднаш посегнуваат чинија супа или некој билен чај. Дали навистина е лек за настинката?

Одговорот не е толку едноставен.

И покрај популарното верување, нема докази дека пилешката супа навистина помага во борбата против настинките. Лабораториските тестови покажаа дека може да има одредено антиинфламаторно дејство, но не доволно за научен заклучок.

Покрај тоа, нема пилешка супа. Не постои универзален рецепт и секој е различен.

Но, пилешката супа несомнено има две придобивки за сите настинки. Прво, топла е, а тоа го помага протокот на слуз и циркулацијата на крвта. Тоа ќе направи да се чувствувате подобро.

Второ, добра супа со многу зеленчук ќе ве снабдува со клучни хранливи материи и енергија. Тоа донекаде ќе го забрза закрепнувањето, велат експертите.

Во исто време, психолошкото и физичкото задоволство што доаѓа од конзумирањето топла пилешка супа може да има и плацебо ефект.

Канадскиот диететичар Лесли Бек вели дека студија од 2000 година на Универзитетот во Небраска покажала дека домашната пилешка супа, која содржи пилешко, многу зеленчук, магдонос, моркови, кромид, сол и бибер, ја спречува активноста на белите крвни зрнца кои предизвикуваат воспаление во примероците од крвта. Се веруваше дека тоа е она што успева да го намали протокот на слуз и да го направи затнатиот нос прооден.

Друга студија, спроведена во 1978 година, покажа дека пиењето топла пилешка супа го стимулира лачењето на назален секрет кај 15 здрави доброволци, што може да придонесе за проодност на „полн нос“. Но, ефектот траеше само 30 минути, а пиењето топла вода го имаше истиот ефект, вели Бек.

Меѓутоа, во извештајот на UCLA од 1998 година насловен „Како да се справиме со астмата и алергиите“ се наведува дека „пилешката супа може да ја подобри способноста на малите влакна од носот или трепкањето да спречи заразни честички да влезат во телото“.

Значи сепак пилешката супа е одлична за време на настинки.

Претходна објава10 знаци дека сте во добро здравје
Следна објаваДокажано е дека овие намирници НИКОГАШ не треба да се мешаат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име