Дома Health Дали некогаш сте се запрашале зошто ве болат забите?

Дали некогаш сте се запрашале зошто ве болат забите?

490
0

Покрај естетскиот впечаток кој е важен, забите се единственото средство за сецкање и дробење храна. Сепак, секој барем еднаш во животот се запрашал зошто забоболката е толку силна.

Забите не му даваат на човекот никакви други сензации освен болка и би било одлично да ги искористите без никакви непријатни последици.

„Забоболката е одбранбен механизам кој сигнализира дека нешто не е во ред во устата“, вели Јулиус Манц, директор на програмата за дентална хигиена на Универзитетот Сан Хуан во Фармингтон, објаснувајќи зошто се појавува болката:

„Забите стануваат чувствителни кога џвакаме нешто премногу топло или ладно. Болка се јавува и кога забот е оштетен, па неговото внатрешно ткиво е изложено на надворешни влијанија. Кога ќе се појави болка, лицето добива сигнал помалку да го користи заболениот заб, додека не побара стручна помош. Нема подобар одбранбен механизам од забоболка“.

Доколку нема болка, луѓето би продолжиле да ги користат забите во ситуации кои предизвикуваат посериозни оштетувања. На возрасните не им растат нови заби и невозможно е да се заменат на природен начин како во случајот со ајкулите и алигаторите.

Болна пулпа

Забите имаат три слоја. Болката е знак дека третиот или внатрешниот слој е оштетен. Тоа е пулпата, просторот каде што се наоѓаат нервите и крвните садови. Болката е единствената сензација препознаена од нервните завршетоци на пулпата.

Луѓето кои имаат чувствителни заби најчесто се жалат на болка кога јадат или пијат нешто топло и ладно. Сепак, нервите на пулпата не ја чувствуваат температурата, туку само болката поврзана со внесувањето на одредена храна.

Средниот слој на дентинот е жив, но нема нерви. Наместо тоа, содржи течност која се движи наоколу додека се движат забите. Така нервите на пулпата примаат дразби од средниот слој. Третиот и најоддалечен слој е бела површина која не е жива и не познава стимули од надворешниот свет, според Livescience .

Пародонтален лигамент

Пулпата не е единствениот извор на забоболка. Постои и пародонтален лигамент кој го поврзува забот со вилицата. Болката што се јавува овде се чувствува при џвакање и е последица на воспаление.

Болката во пулпата се меша со болка што произлегува од воспаление на пародонталниот лигамент. Стоматологот најдобро знае која е болката и што треба да се направи за да се ослободи од болката.

Претходна објаваЕве како да консумирате маслиново масло за да го подобрите неговото дејство
Следна објаваДали сте хронично уморни? Можеби страдате од овој симптом

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име