Дома Нега и убавина Дали на вашето лице му треба пролетно чистење?

Дали на вашето лице му треба пролетно чистење?

521
0


Пролет е. Толку многу дами ќе се држат до миењето прозорци, завеси и темелно чистење на куќата. Но, што е со нашата кожа? Експертите тврдат: на лицето му треба и темелно пролетно чистење!
Зимата може да остави непријатни ефекти врз кожата. Комбинацијата на ладен зимски воздух, централно греење и мрсна, потешка храна може да го затемни и исуши тенот. Како што се менуваат годишните времиња, така се менуваат и потребите на кожата.
Ви претставуваме едноставни и ефикасни совети за да постигнете завиден пролетен тен.


Пилинг пред сè…
Кожата спие „хибернација“ за време на постудено време. Ова значи дека нејзините клетки се обновуваат побавно, што го прави тенот да изгледа сив и помалку привлечен. Доколку сакате да му дадете завиден изглед, експертите препорачуваат да започнете со пролетна нега на лицето со пилинг. Пилингот ќе ги отстрани мртвите клетки и ќе дозволи свежата кожа да излезе на површината.

Користете полесни креми…
Како што се зголемува надворешната температура, така и кожата бара различна нега. И додека во текот на зимата на кожата и беа потребни креми богати со липиди за да ја заштитат од негативни влијанија однадвор, за време на потоплото време лицето станува повеќе мрсно. Експертите препорачуваат полесни креми кои ќе ја хидрираат кожата и ќе и овозможат да дише.

Стимулирајте ја циркулацијата…
Недостатокот на сончева светлина не е единствен виновен за зимската сива кожа. Еден од факторите е исто така нарушена циркулација предизвикана од стегање на крвните садови за време на студот. Можете да ја зголемите виталноста на кожата со редовно вежбање кое го стимулира протокот на крв, но и со самомасажа на лицето. На овој начин, кислородот достигнува до клетките и придонесува за елиминација на воспалението предизвикано од токсини.

Претходна објаваСветски ден на Паркинсоновата болест…
Следна објаваКако да се намали холестеролот?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име