Дома Живот Дали настинките се навистина потешки за мажите?

Дали настинките се навистина потешки за мажите?

194
0

Не е тајна дека жените ги игнорираат настинките и ги исполнуваат сите свои обврски на работа и дома, додека мажите со првата треска и благо течење на носот паѓаат во кревет исцрпени. Поради ова, многу луѓе се прашуваат дали мажите доживуваат настинки и треска на поинаков начин од жените.

Поради нивното прикажување на страдање, се чини како да имаат искуство блиску до смрт, па се поставува прашањето дали ова драматично претерување на симптомите наречено „машка настинка“ е всушност вистинска состојба или само малку зголемена чувствителност.

Истражување
Во научното списание „The BMJ“, докторката по семејна медицина Кајли Сју открила дека мажите различно ги доживуваат настинките од жените и дека искуството на болеста е полошо кај мажите отколку кај жените. Сепак, се покажа дека резултатите од ова истражување можеби не се целосно сигурни.

Невистини
Ханс ван Манен , новинар, ја прочитал статијата напишана од Сју и дошол до заклучок дека многу од изјавите биле всушност неточни. Докторот тогаш признал дека направил грешки во текот на истражувањето.

Интересно е неговото објаснување за неточностите. Тој вели дека за време на истражувањето подготвувал рачно напишани белешки, па подоцна при подготовката на трудот погрешно ги прочитал и ги навел како погрешни цитати.

Вистината за настинката
Иако истражувањето на д-р Кајли Сју можеби не било совршено спроведено, студијата од 2020 година всушност покажа дека жените може да доживеат помалку сериозни симптоми кога ќе добијат настинка.


Симптомите предизвикани од настинка се резултат на борбата на имунолошкиот систем против болеста. Бидејќи на телото му е потребна сета енергија што може да ја добие за да се бори против вирусите и бактериите, тој гарантира дека останувате во кревет предизвикувајќи симптоми кои ќе ве принудат да го сторите тоа.

Се чини дека жените имаат послаб имунолошки одговор поради хормонот естрадиол, женскиот полов хормон, кој ја модулира активноста на имуните клетки. Ова значи дека луѓето со повисоко ниво на естрадиол може да имаат поблаги симптоми на настинка.

Исто така, друго истражување покажа дека кога станува збор за грипот, мажите почесто се хоспитализирани од жените, па така пријавените смртни случаи од грип се помали кај жените.

Иако истражувањето не е доволно обемно за да се изнесат смели тврдења за разликите меѓу мажите и жените, можеби не е целосна глупост да се претпостави дека мажите ги доживуваат овие болести поинаку од жените, иако ова може да изгледа премногу драматично за да биде веродостојно.

Претходна објаваОдговори на најчесто поставуваните прашања за антидепресивите
Следна објаваНеодоливо вкусни посни полнети пиперки

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име