Дома Живот Дали мислите дека вашата коса прерано побелее? Постојат 6 причини зошто тоа...

Дали мислите дека вашата коса прерано побелее? Постојат 6 причини зошто тоа се случува

411
0

Повеќето од нас ја откриваат својата прва седа коса околу 30-тата година од животот. Додека многумина сметаат дека таквата коса е шармантна, други постојано се потпираат на фризерски третмани за да го вратат стариот сјај на косата. Дали се гледате во огледало и гледате дека вашата коса предвреме побелее? Можеби го имаме одговорот за вас… Но, речиси е правило дека до 50-тата година речиси 50 отсто од влакната на косата на човекот стануваат сиви. Може да се процени дека мажите имаат повеќе седа коса од жените, додека жителите на Африка и Азија имаат многу помалку сива коса од преостанатите.

Што предизвикува појава на сива коса?
Иако сивата боја во моментов е хит, не секој сака да има сива коса . Има доволно фактори кои го предизвикуваат, но на почетокот да споменеме еден од поважните. Бојата на косата се создава од ситни пигментни клетки во внатрешноста на фоликулот на косата наречени меланоцити. Како што старееме, нивната активност се намалува додека пигментот не престане да се произведува. Новите влакна растат без пигмент, т.е. тие „стануваат“ сиви.

Доколку сте изненадени од овој феномен и мислите дека вашата коса предвреме побелее, еве кои се можните причини.

Родителите рано станаа сиви
Да, одговорот лежи во гените, според дерматологот др. Дорис Деј. Студијата објавена пред 4 години наведува дека е изолиран единствен ген кој е поврзан со оваа појава. Исто како и со ќелавоста, гените кои ќе одредат колку ќе бидете сиви доаѓаат и од мајка ти и од татко ти. Интересно е тоа што луѓето со црна коса побрзо стануваат сиви од русокосата или кафената коса.

Автоимуни болести
Алопеција е состојба која може да доведе до појава на сиви нишки. Луѓето со оваа состојба често имаат мали, тркалезни области на скалпот каде косата целосно исчезнува. Оној што расте веројатно ќе биде сив. Ако забележите дека ова ви се случува, посетете го вашиот лекар.


Влијанија врз животната средина
„Токсините кои не опкружуваат исто така можат да бидат одговорни за вашата седа коса. Слободните радикали од околината го спречуваат производството на меланин и на тој начин го забрзуваат стареењето на косата. Кога косата расте, таа е мртва“, објаснува др. Ден. Иако факторите на околината како што се токсините имаат силно влијание, факторите како стресот се уште понеповолни.

Под голем стрес сте
Врската помеѓу седата коса и факторите е тема за која експертите и денес дебатираат, но др. Деј верува дека стресот сигурно малку ќе ја забрза вашата генетска „судбина“. Тоа би значело дека доколку во гените не ви пишува дека ќе бидете сиви додека сте млади, стресот нема многу да влијае на тоа. Но, ако гените велат така, стресот може да го забрза процесот. Ваше е да најдете начини за борба против стресот.

Изложени сте на чад од тутун
Од денес можете да ги обвинувате и пушачите во вашата околина. Без разлика дали се работи за чадот што го произведувате сами или некој од вашето домаќинство пуши, изложеноста на тој чад може да го забрза појавувањето на седата коса. Истражувањето објавено во списанието Dermatology Online покажа дека пушачите имаат двојно поголема веројатност рано да посиваат. Тоа се припишува на количината на слободни радикали што се создаваат кога ќе запали цигара.

Промена на хормоните
Како што старееме, текстурата на косата се менува, како и нејзината сила и боја. Процесот започнува во раните 30-ти. Експертите се уште се обидуваат да разберат како оваа појава е поврзана со хормоните. Има жени кои наполниле 50 години, а се уште немаат седа коса. Можно е да се работи за комбинација од фактори како што се гените, околината и хормоналните промени.

Претходна објаваЛекот, кога ќе го пиете, најдобро ќе делува ако сте во оваа позиција
Следна објаваГолемата студија ги открива најефикасните хоби за да се спречи ризикот од деменција

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име