Дома Health Дали имате ЖОЛТИ, ДЕБЕЛИ И ВРАСТЕНИ НОКТИ? Посетете ДОКТОР, можеби се знак...

Дали имате ЖОЛТИ, ДЕБЕЛИ И ВРАСТЕНИ НОКТИ? Посетете ДОКТОР, можеби се знак за ОВАА БОЛЕСТ

406
0

Дали имате ЖОЛТИ, ДЕБЕЛИ И ВРАСТЕНИ НОКТИ? Посетете ДОКТОР, можеби се знак за ОВАА БОЛЕСТ

Користењето црвен, жолт или портокалов лак може да предизвика жолта боја на ноктите, но оваа промена на бојата може да биде предизвикана и од некои посериозни здравствени проблеми.

Жолтите нокти воопшто не изгледаат убаво, а можат да бидат знак за опасни промени во телото. Сепак, во повеќето случаи, можете да го решите овој проблем прилично лесно.

Можно е дури и да имате наследено жолтеникави нокти, но ова е прилично ретка ситуација.


Најчестите причини за жолти нокти на нозете се прекумерната употреба на лак или габични инфекции . Сепак, жолтите нокти понекогаш може да бидат знак за посериозна здравствена состојба . Ноктите се обично проѕирни, со розево месо под проѕирното тело на ноктот. Сепак, можно е ноктите на нозете да добијат жолта нијанса. Ова може да се случи поради неколку различни причини.

Што кажуваат вашите нокти за вашето здравје

Меѓу козметичките причини, најчеста е нанесувањето на темни лакови, но дамите кои користат самопотемувачи може да предизвикаат и промена на бојата на ноктите. И во двата случаи проблемот ќе го решите со нанесување на заштитен слој лак на плочката за нокти, а од препарати за самопотемнување штитат и специјални ракавици кои треба да ги носите при нанесување на кожата.


Пожолтување на ноктите може да биде предизвикано и од цигарите , што ќе го забележите и на кожата на прстите. Најдобро е да престанете да пушите што е можно поскоро или, доколку е потребно, да користите писка. Сепак, некои здравствени проблеми може да доведат до пожолтување на ноктите, првенствено габични инфекции . Третманот треба да се спроведува според препорачаната медицинска терапија и посебно внимание треба да се посвети на хигиената.

Онихолизата е нарушување поради кое плочката на ноктите се одвојува од подлогата , а потоа е можна промена на бојата. Причините можат да бидат различни – од инфекција , до повторени механички повреди поради чукање на ноктите на тврда површина, до агресивни хемикалии, вклучително и лепак за вештачки нокти . Дијагнозата и терапијата мора да бидат дадени од лекар.

Општата состојба на телото може да се одрази и на ноктите – недостаток на протеини, калциум, па дури и витамини . Последиците може да се видат во бојата на ноктот, неговата цврстина или кршливост, како и во површините и рабовите на ноктите . Најдоброто за одржување на здравјето на ноктите е витаминот Е, затоа изберете производи за нега што го содржат . За да ја отстраните жолтата боја, прво треба да престанете да го користите предизвикувачкиот агенс или да ги лекувате инфекциите доколку тие се причината.


Потоа пробајте мешавина од три проценти водород (3 до 4 лажици) и половина чаша вода . Измешајте и натопете ги врвовите на прстите две минути. Нежно исчистете ги ноктите со мека четка за заби и добро исплакнете со вода. Доколку е потребно, можете да го повторите ова два до три пати неделно.

Претходна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 30 МАРТ! Раковите во вител на љубомора, Рибите со добри деловни понуди!
Следна објаваДали сте лошо расположени денес? Расположете се со 6 лесни чекори!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име