Дома Your Chef Дали имате вишок мандарини? Пробајте го ова смути

Дали имате вишок мандарини? Пробајте го ова смути

652
0

Вкусното и здраво смути од мандарина нема млечни производи, кремасто е и полно со протеини!

Времето на мандарините е тука, и иако се вкусни, понекогаш ни се случува да ги купиме (или да ги набавиме!) премногу и не знаеме точно како да ги користиме. Но, она за што ретко размислуваме е можноста да го вклучиме ова вкусно портокалово кружно овошје полно со витамин Ц во рецептот за смути.

Покрај тоа што е вкусно, ќе ја задоволи вашата желба за слатки, брзо ќе ја внесете потребната дневна доза на овошје, но внимавајте да не претерате – вишокот овошни шеќери може да влијае на варењето кај некои поединци. Освен мандарини, за ова смути ќе ви требаат уште неколку состојки:

Состојки:

2 мандарини,

1 замрзната банана,

3 дл бадемово млеко,

1 лажица протеин од ванила,

2 дл сок од портокал,

Подготовка:

Многу е лесно за ова смути како и за другите! Откако ќе ги замрзнете бананите (можете и без овој чекор, но тогаш нема да добиете десерт од сладолед), ставете ги сите состојки во блендер и измешајте до саканата густина. Уживајте!

Претходна објаваНаправете си путер од индиски ореви
Следна објаваШто е чиста исхрана?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име