Дома Health Дали имате висок ХОЛЕСТЕРОЛ?

Дали имате висок ХОЛЕСТЕРОЛ?

307
0

Дали имате висок ХОЛЕСТЕРОЛ?

Додавањето половина шолја ореви во вашата дневна исхрана може да го намали нивото на холестерол за околу 8,5 отсто и да го намали ризикот од срцеви заболувања, според една студија.

Истражувачите од болницата „Клиникде Барс Елона“ регрутирале 628 возрасни лица и половина од нив ставиле на диета која вклучувала дневна потрошувачка на ореви.

По две години, тимот откри дека оние што јадат ореви, исто така, скромно го намалуваат нивото на таканаречениот липопротеин со ниска густина (ЛДЛ).

Високото ниво на LDL – понекогаш наречено „лош холестерол“ – е поврзано со зголемен ризик од срцеви заболувања и мозочен удар. Учесниците во студијата кои секојдневно јаделе ореви забележале намалување на вкупниот број на LDL честички во крвта, а особено на бројот на мали LDL честички.

Според Американското здружение за срце, оревите се богати со омега-3 масни киселини – здрави за срцето масти кои се наоѓаат во масната риба.

Претходните студии покажаа дека јаткастите плодови воопшто, а особено оревите се поврзани со пониски стапки на срцеви заболувања и мозочен удар – вели авторот на трудот и експерт за исхрана Емилио Рос од Клиниката за Барселона во Шпанија.

Во нивната студија, д-р Рос и неговите колеги анализирале податоци за 628 здрави возрасни – на возраст од 63 до 79 години – кои живееле во Барселона, Шпанија или Лома Линда, Калифорнија.

Учесниците беа поделени во две групи, од кои првата додаде половина шолја ореви во секојдневната исхрана, додека втората се воздржуваше од јадење ореви.

По две години, тимот го тестираше нивото на холестерол на секој учесник, заедно со анализа на концентрациите и големини на нивните липопротеини за да се бараат карактеристики за кои се знае дека се поврзани со зголемен ризик од кардиоваскуларни болести.

Се појавуваат модринки на вашето тело? Има многу причини, но една е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА за грижа

Истражувачите откриле дека учесниците во групата што јаделе ореви имале понизок ЛДЛ холестерол – во просек за 4,3 mg/dL – на крајот од периодот на студијата.

Во исто време, нивниот вкупен холестерол се намалил во просек за 8,5 mg/dL.

Откриено е дека редовното консумирање ореви е поврзано со 4,3 проценти намалување на вкупните LDL честички и 6,1 проценти намалување на малите LDL честички – и двете промени се познати дека се поврзани со помал ризик од кардиоваскуларни болести.

Претходна објаваСе појавуваат модринки на вашето тело? Има многу причини, но една е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА за грижа
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ВТОРНИК 16 МАЈ! Стрелците имаат можност да ПРОМЕНИ РАБОТА, а Вагите сакаат задоволство!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име