Дома Здравје Дали знаете што треба да јадете ако имате проблеми со висок холестерол?

Дали знаете што треба да јадете ако имате проблеми со висок холестерол?

637
0

Ако имате случаи на висок холестерол во вашето семејство, вие самите сте изложени на поголем ризик. Иако не можете да ги контролирате генетските предиспозиции, можете да ја контролирате храната што ја внесувате во вашето тело и на тој начин да го намалите ризикот.

Бидејќи ризикот од висок холестерол може да се зголеми уште повеќе кога семејната историја на висок холестерол се комбинира со нездрав начин на живот, охрабрувачки е да знаете дека можете да преземете едноставни чекори за да го задржите нивото на холестерол под контрола со правилно јадење.

Шест навики во исхраната до кои мора да се придржуваш за да бидеш што е можно поздрав.

1) Медитеранската исхрана вклучува храна како што се маслиново масло, јаткасти плодови, семиња, зеленчук и друга храна што вообичаено ја јадат луѓето кои живеат покрај Медитеранот. Уживањето во оброците со пријателите и учеството во физичка активност се начини на живот кои исто така се дел од оваа „диета“.

Многу студии покажуваат дека придржувањето кон оваа шема на исхрана е поврзано со голем број здравствени придобивки, вклучително и зголемување на „добриот“ HDL холестерол кај луѓето со висок кардиоваскуларен ризик. Поради тоа, се препорачува да се консумира храна богата со антиоксиданси, притоа да се намали внесот на пржена храна, храна со додаден шеќер и преработена храна.

2) Ако сте љубители на месо и компири, знајте дека не мора целосно да се откажете од омилениот стек ако се обидувате да го одржите нивото на холестерол на идеално ниво. Се разбира, консумирањето премногу заситени масти, како што се мастите кои се наоѓаат во масните парчиња говедско месо, може да го зголеми нивото на „лошиот“ холестерол. Но, потенките парчиња, како стековите, можат да бидат дел од исхраната здрава за срцето.

3) Овесната каша е класична храна за појадок која лесно се подготвува. Помалку е познато дека ова клучно јадење за појадок може да помогне во намалувањето на нивото на холестерол, делумно благодарение на бета-глуканските влакна што ги содржи. Во една мета-анализа која проценува 28 студии, резултатите покажаа дека додавањето на најмалку 3 грама овесни бета-глукани дневно во исхраната го намалува „лошиот“ холестерол за 0,25 mmol/L.

4) Стремежот за здрави нивоа на холестерол не мора да значи јадење невкусни оброци. Вклучувањето на лукот во исхраната здрава за срцето може природно да го подобри нивото на холестерол во крвта. Според една анализа која опфатила 14 студии, лукот природно може да го намали вкупниот холестерол и ЛДЛ холестеролот. Ако не сте љубител на лук, додатоците на лук може да бидат остварлива алтернатива.

5) Додавањето на зелениот чај во вашата исхрана исто така може да го намали ЛДЛ холестеролот и вкупниот холестерол. Без разлика дали е топол или леден, внесувањето зелен чај во вашата исхрана е една неверојатно едноставна и корисна работа доколку имате семејна историја на висок холестерол.

6) Природно слатки, без додаден шеќер, јагодите се овошје кое многумина го сакаат и кое може да збогати многу јадења, а помага и во одржување на здравото ниво на холестерол. Според една мала студија објавена во Journal of Nutritional Biochemistry, луѓето кои јаделе одредена количина јагоди секој ден во текот на еден месец, имале намалено ниво на вкупен холестерол, како и ЛДЛ холестерол.

Претходна објаваЧаша здравје што го спречува лошиот здив, ги штити забите и коските
Следна објаваПсихолозите веруваат дека лажговците можете да ги препознаете на овие 5 начини

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име