Дома Психолошки совети Дали знаете како различните емоции што ги доживувате влијаат на вашите органи?

Дали знаете како различните емоции што ги доживувате влијаат на вашите органи?

284
0

Постојат седум основни емоции на традиционалната кинеска медицина – лутина, среќа, грижа, мисловност, тага, страв и шок, а секоја е поврзана со функционирањето и здравјето на органите. Штом се појави нерамнотежа во работата на одреден орган, тоа е знак дека чувствата почнале да влијаат на здравјето.

Но, тоа функционира и во друга насока. На пример, ако црниот дроб собере премногу токсини, ќе се појави гнев и личноста е раздразлива од непозната причина за него.

Исто така, гневот ќе предизвика нерамнотежа во функционирањето на црниот дроб и тоа станува маѓепсан круг.

Лутината е поврзана со незадоволство, фрустрација и лутина, а ако не се контролира, може да биде поттик за главоболки, вртоглавица и висок крвен притисок. Луѓето склони кон стомачни проблеми поради потиснат гнев ќе страдаат од гастритис или чир на желудникот.

Ако анксиозноста и анксиозноста се потиснат , тоа ќе предизвика варење, надуеност после оброк, грчеви и болки во стомакот. Прекумерната анксиозност, исто така, ќе предизвика проблеми како запек или синдром на нервозно дебело црево.

Емоцијата на страв е поврзана со бубрезите.

Нормално е да се чувствува страв од време на време, но кога состојбата на страв станува хронична, таа почнува да влијае на здравјето.

Ненамерното мокрење е најчестиот знак на нарушувањето, па дури и кај децата, мокрењето во кревет може да биде резултат на прекумерен страв од некого или нешто. Долготрајната состојба на страв доведува до хронична слабост и замор.

Премногу возбуда , дури и онаа што ја сметаме за позитивна како организирање на венчавка, може да предизвика нервоза, вознемиреност, несоница и срцебиење. Овие симптоми обично укажуваат на емоционална нестабилност. Во оваа група спаѓаат и оние кои вечно бараат возбуда.

Прекумерната анксиозност станува нормална за денешното општество полно со стресни ситуации. Но, големото внимание влијае и на правилното функционирање на слезината. Иако конвенционалната медицина има тенденција да ја превиди важноста на овој орган.

Google search engine
Претходна објаваСлабеење со компири…
Следна објаваЛош здив – ова се неочекувани работи кои можат да го предизвикаат

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име