Дома Светски дестинации Дали знаете каде се наоѓа најдолгиот пат на светот?

Дали знаете каде се наоѓа најдолгиот пат на светот?

539
0

Поминува низ 14 земји…

Панамериканскиот автопат се протега на околу 30.000 километри и е најдолгиот пат во светот. Патот ја поврзува Северната со Јужна Америка и го поврзува градот Ушуаја во Аргентина со заливот Прудо во Алјаска.

Почнувајќи од заливот Прудо, патот се движи кон југ, минувајќи низ Канада, САД, Мексико и Централна Америка.

Таму патот наидува на мала нерамномерност, каде што патниците треба накратко да го поминат морето низ просторот помеѓу Централна и Јужна Америка пред да се упатат низ Колумбија, Еквадор, Перу и Чиле и да завршат во јужниот дел на Аргентина.

Панамериканскиот автопат е всушност збирка од неколку патишта кои минуваат низ вкупно 14 земји.

Патувањето е вистинска авантура и носи многу ризици, почнувајќи од високи температури, одрони, стока на патиштата и непроодни делници во сезоната на дождови.

Поради екстремни зими, препорачливо е да се избегне зима на крајните северни и јужни краеви на патувањето. Тоа значи дека патувањето често завршува за околу година и пол.

Постојат многу опасности, како што се дивиот свет, шумите, мочуриштата, па дури и опасни криминалци кои се кријат во шумите или мочуриштата.

Автопатот минува низ многу различни климатски и еколошки типови, од густа џунгла до суви пустини, од кои некои се проодни само во сушниот период, а во многу региони возењето повремено е опасно.

Ако возите во просек осум часа дневно, ќе ви требаат три месеци за целосно да го поминете, а на туристите во просек од шест до 18 месеци.

Човекот кој најбрзо го поминал патот долг 30.000 километри бил велосипедистот Мајкл Штрасер, кому му биле потребни 84 дена, 11 часа и 50 минути за да го направи тоа.

Претходна објаваОвие две овошја се најдобри сојузници за намалување на холестеролот…
Следна објаваПОБЕДИ ГО СТУДЕНОТО: Направете ловечки чај со рум од 19 век (РЕЦЕПТ)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име