Дома Психолошки совети ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАКАТА ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА?

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ДЕКА ПРЕГРАКАТА ЈА НАМАЛУВА БОЛКАТА?

197
0

Научниците тврдат дека близината ги лекува и душата и телото, еве како!
Универзалниот јазик на комуникација меѓу луѓето е допирот и има влијание врз целиот организам, тврдат експертите.


Кога последен пат некој те прегрнал толку силно што си се изгубил во таа прегратка? Да имаше повеќе такви прегратки, веројатно ќе имаше помалку депресивни и несреќни луѓе. Прегратката е универзален јазик за комуникација и покажува наклонетост и љубов , како и почит меѓу луѓето. Не е важно дали ве прегрнува партнер или пријател, истражувањата покажаа дека допирот навистина има големо влијание врз нашето физичко и ментално здравје .. Прегратките создаваат врска меѓу луѓето, а студиите покажале дека тие го зајакнуваат и имунолошкиот систем.

Огромната прегратка влијае на психата
Искрената прегратка има корисен ефект врз целото наше тело и го стимулира нервниот систем, намалувајќи го чувството на напнатост, осаменост и страв. Овој вид на прегратка, покажува истражувањето, го подобрува расположението и ја зголемува самодовербата . Затоа, доколку сте забележале дека после долга и силна прегратка се чувствувате многу подобро, треба почесто да се гушкате.

Научниците открија дека хормонотокситоцинот се ослободува во крвта кога се гушкате со пријател. Гушкањето го намалува крвниот притисок, го намалува стресот и нервозата, па дури и може да ја подобри меморијата. Сепак, треба да ја изберете личноста за прегрнување. Пријателската прегратка на некој што не го познавате, предупредуваат експертите од Универзитетот во Виена, може да има дури и спротивен ефект. Прегратката од некого ни кажува дека секогаш можеме да сметаме на нив и дека е тука за нас

Пожелно е да се гушкаат предмети како играчки
Зошто во филмовите гледаме цртани филмови дека полнетите играчки играат важна улога во растењето? Според едно истражување, гушкањето на таквите плишани предмети го намалува стресот и стравот од смрт. Според ова истражување, луѓето кои почесто гушкаат плишани играчки, ја намалуваат и нивната свесност за сопствената смртност.

Прегратката ја намалува болката
Се разбира, ако постои вистинска причина за нечија болка, особено кога станува збор за физичка болка , медицината е на прво место. Сепак, истражувањата покажуваат дека гушкањето може да ја намали или ублажи болката. Ако детето се удри, доволно е да добие од родителитепрегратка и зборови на поддршка и болката ќе се намали, дури и ако повредениот се чувствува така. Ако некој минува низ тешки времиња, цврстата и силна прегратка барем малку му олеснува некако да се справи со тоа. Позитивно влијание се јавува само кај личностите кои си веруваат и ако чувствата се взаемни. Ако личностите не се познаваат или прегратката е несакана, тогаш тоа нема ефект, напротив – предизвикува стрес и лачи кортизол (хормон на стрес), тврди невропсихијатарот Јирген Зендкулер.

Децата кои се прегрнати во раното детство растат како сигурни личности
Иако е разбирливо дека родителите им го посветуваат целото внимание на своите деца и дека добиваат љубов преку прегратки и бакнежи, некои деца се едноставно поразгалени и погрижени од другите. Бидејќи прегратките ослободуваат хормони на среќа и го намалуваат кортизолот, истражувањата покажаа дека на подоцнежната возраст овие деца се помалку погодени од стресот. Ова важи и за жените. Гушкањето го намалува крвниот притисок кај женитешто е уште еден доказ колку е корисен за нашето здравје.

Прегратката е бесплатна и значи многу. Се дели во моменти на среќа и тага и делува на човечката психа како лек. Освен што го опушта телотои невербално ја покажува поврзаноста меѓу луѓето, цврсто стегнатото срце може да каже многу за тоа какво место заземате во нечиј живот.

Претходна објаваПечено пилешко не на турски начин
Следна објаваТРИ ЕФЕКТИВНИ НАЧИНИ ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА ДАМКИТЕ ОД ЦРВЕНО ВИНО

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име