Дома Здравје Дали знаевте дека може да бидете алергични на настинка? Препознајте ги можните...

Дали знаевте дека може да бидете алергични на настинка? Препознајте ги можните симптоми

248
0

Можно е да бидете алергични на многу различни видови нешта, вклучувајќи ниски температури и студ.

Може да сте алергични на студ ако забележите промени на кожата или други симптоми по изложување на ниски температури. Оваа состојба може да се појави ненадејно и да исчезне со текот на времето, пишува Healthline .

Алергиите може да се појават од многу причини, вклучително и излегување надвор на ладно време, пливање или капење во ладна вода и влегување во простор кој е климатизиран со пониски температури, како што е замрзнувач. Во принцип, температурата на која сте изложени мора да биде под 4 степени за да се појават симптомите.

Доколку има алергија, изложувањето на овие ниски температури предизвикува ослободување на хистамин во телото, што ги предизвикува гореспоменатите симптоми. Постојат начини да се справите со состојбата, а можеби дури и ќе можете да спречите појава на симптоми.

Неопасни, но сериозни симптоми на ладна уртикарија може да вклучуваат:

коприва, кои се црвени, чешаат, подигнати бразди на местото на изложеност на студ

чувство на печење на погодената кожа додека вашето тело се загрева

остров на точката на изложеност

температура

главоболка

болки во зглобовите

замор

анксиозност

Тешките симптоми на ладна уртикарија кои бараат итна медицинска помош може да вклучуваат:

анафилакса, која е тешка акутна алергиска реакција

проблеми со дишењето

отекување на јазикот и грлото

чукање на срцето

пад на крвниот притисок

Појавата на симптомите може да варира. Може да забележите дека симптомите се појавуваат речиси веднаш (2 до 5 минути) по изложувањето на ниски температури. Симптомите може да исчезнат за 1 до 2 часа.

Во други случаи, реакцијата може да започне долго по изложувањето на студ, во рок од неколку часа или денови, и може да потрае до 2 дена за да се реши. Вашата состојба може да биде наследна ако почувствувате одложени симптоми.

Претходна објаваСо какаото Подобро паметиме…
Следна објаваРецепт за брзи новогодишни шишарки кои изгледаат како да сте ги правеле цел ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име