Дома Health Дали е добро да се јадат јаболка после 18 часот?

Дали е добро да се јадат јаболка после 18 часот?

848
0

Ако некој ви понуди чоколадо и јаболко, ако се грижите за вашето здравје, веројатно би избрале јаболко, бидејќи има многу здравствени придобивки. Тој е извор на антиоксиданси, витамини, минерали, влакна и други корисни состојки . Сигурно нема да погрешите ако одлучите да го започнете денот со јаболко. Сепак, дали сте слушнале дека по 18 часот не е добро да јадете јаболка или некое друго овошје?

Зошто треба да се избегнуваат јаболка навечер?

Природните киселини во овошјето влијаат на лачењето на стомачната киселина и предизвикуваат непријатност, пренесува The Sun. Тие можат да бидат и причина за дигестивни проблеми, кои ќе ви го расипат сонот. Некои извори наведуваат и дека храната богата со шеќер, вклучително и овошјето, предизвикува зголемување на шеќерот во крвта, иако не постојат сигурни научни докази за тоа.

Што се случува после 14 часот?

Се чини дека ова правило произлегува од 17-дневна диета. Дури и во овој случај, тоа е поврзано со шеќер во крвта. Овошјето или која било друга храна која содржи јаглехидрати го зголемува нивото на шеќер во крвта. Ако му се препуштите подоцна во текот на денот, телото не е во состојба да го стабилизира шеќерот во крвта пред спиење, што доведува до зголемување на телесната тежина. Но, и во овој случај нема доволно докази за да се потврди дека шеќерот во крвта значително повеќе од вообичаено се зголемува по 14 часот поради одредени намирници.

Исто така, нема докази дека овошјето во кое уживате попладне би имало негативно влијание на вашата тежина. Секако, зборуваме за умерено консумирање, под претпоставка дека се храните здраво. Многу фактори одредуваат дали енергијата од храната ќе се користи правилно или ќе се складира во форма на маснотии, но избегнувањето на овошје по одреден час не е еден од нив.

Вистината е – овошјето е добро во секое време од денот . Во умерени количини, се разбира! Затоа, доколку немате конкретни проблеми со варењето и ако нема други ограничувања, веројатно во секое време можете да си дозволите јаболко. Во спротивно, како што знаете, доколку имате некакви здравствени проблеми и дилеми, секогаш прво консултирајте се со стручно лице.

Извор: Active Si

Претходна објаваСтарински рецепт на пита од јаболка
Следна објаваНајдобрата зоолошка градина во Европа – 6-ти пат по ред (фото)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име