Дома Живот Дали ги фрлате СИЛИКОНСКИТЕ ЌЕСИЊА што ги добивате во КУТИЈАТА СО КУПЕНИ...

Дали ги фрлате СИЛИКОНСКИТЕ ЌЕСИЊА што ги добивате во КУТИЈАТА СО КУПЕНИ ЧЕВЛИ?

308
0

Еве зошто треба да престанете да ги фрлате силиконските ќесиња….
Кога купувате нов пар чевли во кутијата, секогаш добивате кеси на кои пишува „силика гел“. Повеќето луѓе ги фрлаат и ги сметаат за непотребни, што е голема грешка.

Овие кеси содржат силиконски абсорбент во форма на топчиња кои можат ефикасно да го спречат навлегувањето на влагата. На кои начини можете да ги користите?

  1. Ставете ги во плакарот

Овие кеси можете да ги ставите во плакарот или во корпата за алишта за да ја апсорбираат вишокот на влага.

  1. Влага во куќата

Помеѓу прозорците можете да ставите силиконски впивач за да ја апсорбира влагата. Исто така, ако телефонот ви паднал во вода, овие торбички можат да помогнат со апсорпција на водата од уредот. Можете да вметнете силиконски кеси во документи, албуми и други документи за да спречите вишокот на влага да ги уништи. Истото важи и за алатите, на овој начин можете да го забавите несаканиот процес на ‘рѓосување.

  1. Ставете ги во куферот

Ако имате влажни костими за капење во куферот или облека што е влажна, ставете силиконски кеси во куферот. Ќе ја собере вишокот на влага.

Претходна објаваОваа храна го намалува ризикот од срцев и мозочен удар доколку ја јадете 4 пати неделно
Следна објаваТОПЧИЊА со грчки јогурт:

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име