Дома Здравје Дали гаргара со солена вода може да помогне при болки во грлото?

Дали гаргара со солена вода може да помогне при болки во грлото?

225
0


Дали гаргара со солена вода може да помогне при болки во грлото?

Веќе неколку дена имате чувство на печење во задниот дел на грлото и се влошува. Немате волја да барате лек кој ќе ви помогне. Дали има вистина во приказната дека гаргарањето со солена вода помага при болки во грлото?

Како што се испоставува, тоа е прилично точно. Гаргарањето со солена вода може да ја ублажи болката во грлото.

Постојат неколку различни придобивки од гаргарањето со солена вода. За оние со болки во грлото, најважно е што може да го намали воспалението. Синусните инфекции, конгестија и обичната настинка може да предизвикаат воспаление и иритација во грлото, предизвикувајќи болки во грлото. Солената вода ја разредува слузта и го намалува отокот, вели Мајкл Лернер, асистент професор по оториноларингологија на Медицинскиот факултет на Универзитетот Јеил, кој зборуваше за Инсајдер.

Исто така, постои можност дека гаргарањето може да помогне да се намали количината на вирусно оптоварување што го носите. Гаргарањето и плакнењето со солена вода може да ги намали алергените и инфекциите кои предизвикуваат болки во грлото, пренесува Lifesavvi.

Што се однесува до гаргара со солена вода, се препорачува да се користи дестилирана вода бидејќи водата од чешма може да биде контаминирана. Користете 1/2 лажичка сол за секоја чаша топла вода. Потоа гаргара 10-15 секунди два или три пати на ден.

Ако имате болки во грлото или планирате да користите домашни лекови за настинка, размислете за гаргара со солена вода во иднина.

Претходна објаваДали забележувате љубопитна мачка на фотографијата?
Следна објаваКако задржувањето на водата во телото влијае на метаболизмот и тежината?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име