Дома Здравје Дали ве боли грлото? Како да знаете дали е настинка или стрептокока?

Дали ве боли грлото? Како да знаете дали е настинка или стрептокока?

929
0

Најчести причини за сувост, печење, болка при голтање и чешање на грлото се сувиот зимски воздух, сезонските алергии или настинки. Сепак, понекогаш виновникот е воспаленото грло и стрептококата, бактериска инфекција која може да биде опасна доколку не се лекува.

Само брис од грло може точно да утврди дали стрептококата е причината за болките во грлото, но некои знаци ќе ви покажат дека не само што сте настинати, туку дека треба да посетите лекар за да ви препише антибиотици.

Невообичаени дамки во усната шуплина

Белите дамки на јазикот, крајниците или во основата на грлото се речиси сигурен показател дека болното грло е предизвикано од бактерија. Тогаш крајниците се често отечени, а голтањето е многу болно.

Кашлање и синусен исцедок

Честото кашлање и испуштањето слуз од синусите на задниот дел од грлото со благо воспалено грло се симптоми кои се почесто предизвикани од настинка отколку стрептокока, а се решаваат со вдишување, земање капки, пиење чај и мед и пастили.

Температурата ја одредува состојбата

Иако настинките предизвикуваат треска, таа обично не е поголема од 38 ° C. Ако температурата ви е повисока од тоа, имате температура и често се потите, тогаш тоа е показател дека се работи за бактериска или некоја друга инфекција.

Сепак, треба да се внимава бидејќи бактериите може да бидат присутни дури и ако нема температура, но тогаш другите симптоми како кашлица, затнат нос или болки во грлото ќе бидат долготрајни.

Лимфни јазли

Болката во грлото предизвикана од стрептокока може да предизвика отекување на лимфните јазли на вратот, бидејќи тие произведуваат поголеми количини на леукоцити кои помагаат во одбраната од болеста. Со обичната настинка, лимфните јазли не реагираат, па тие се речиси сигурен показател за бактериска инфекција.

Домашни лекови за болки во грлото

Без разлика дали болката во грлото е предизвикана од стрептокока или обична настинка, постојат начини на кои можете сами да ја ублажите болката. Еден од триковите е да гаргарате со вода во која сте промешале една лажица кујнска сол. Ќе помогне во одржувањето на влагата во усната шуплина и ќе го отстрани чувството на „гребење“.

Медот и прополисот не треба да се занемаруваат, а ќе ги ублажат болките во грлото и ќе го зајакнат имунитетот. Затоа е важно да ги внесете во вашата секојдневна исхрана. Побарајте сирупи за кашлица и болки во грлото на база на природни состојки без хемикалии во аптеките.

Претходна објаваЗајакнете го имунитетот на природен начин
Следна објаваСимптоми кои јасно укажуваат дека имате висок шеќер во крвта, а не сте ни свесни за тоа

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име