Дома Health Дали вашиот ПРИТИСОК скока штом ќе залади надвор?

Дали вашиот ПРИТИСОК скока штом ќе залади надвор?

210
0

Дали вашиот ПРИТИСОК скока штом ќе залади надвор?

Дали имате проблем со притисокот штом ќе залади? Не сте сами, времето навистина влијае на крвниот притисок, еве како.

Ниските температури предизвикуваат стеснување на крвните садови, што го зголемува притисокот бидејќи е потребна поголема сила за да се „протурка“ крвта низ стеснетите вени и артерии.

Правилото е дека во студените месеци притисокот е висок, а во лето опаѓа, но студот не е единственото нешто на што телото реагира.

Невремето, промените во атмосферскиот притисок и возовите, силниот ветер или облаците се сите фактори кои можат да придонесат за промена на притисокот. Ваквите ефекти се најчести кај луѓето кои се постари од 65 години.

Докторката Ивана Стефановиќ од Ургентниот центар потврди дека е зголемен бројот на пациенти кои се жалат на проблеми со притисокот.

„Најчести пациенти биле пациенти со сомнителен мозочен удар, се препорачува внимателност поради студените утрински температури.

Лекови против стрес и нервоза

Луѓето со висок крвен притисок мора да внимаваат да не развијат несакани коронарни или церебрални синдроми. Времето не е фактор на ризик, но е фактор што може да придонесе за проблемот“, рече таа во Утринската програма.

Доколку ви пречи промената на времето, консултирајте се со вашиот избран лекар бидејќи можно е да е потребно прилагодување на терапијата на временските услови.

Претходна објаваЛекови против стрес и нервоза
Следна објаваОмилениот зимски напиток на Јелена Ѓоковиќ ШТИТИ од настинка

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име