Дома Нега и убавина Дали вашата коса е мрсна ВТОРИОТ ДЕН по миењето?

Дали вашата коса е мрсна ВТОРИОТ ДЕН по миењето?

518
0

Дали вашата коса изгледа како некој да ја подмачкал следниот ден откако сте ја измиле или само неколку часа подоцна. Дерматологот Светлана Миниќ објаснува што да правиме, а ние предлагаме и природни третмани од лимон до коприва.

  • Тоа е состојба која првенствено е наследена од предците (мајка, татко, баба, дедо…) отколку болест, а се влошува под влијание на стрес. Масната коса е придружена со чешање, а понекогаш и воспаление, црвенило, првут. Степенот на воспаление зависи од тежината на проблемот што се лекува – вели дерматологот Светлана Миниќ.

А во третманот, односно лекувањето, се користат (медицински) лосиони, креми и шампони.

  • Со лосиони (за подолга коса) и креми (за пократка коса) воспалението се санира за само неколку дена, додека шампонот ја одржува оптималната состојба. Што се однесува до тоа колку често треба да ја миете косата, не е лошо тоа да го правите секој ден (на луѓето им пречи мрсна коса, чешање…), но тогаш косата треба да се измие само еднаш со шампон и тоа со медицински (шампон ) купени во аптеки.


Парфимерија vs аптека
И фризурата е важна
Слоевитата коса остава впечаток на пополна коса и иако ќе изгледа мрсно, нема да изгледа така. Избегнувајте фризура со шишки, бидејќи тие прво ќе покажат дека вашата коса е мрсна. Тргнете ја косата колку што е можно подалеку од лицето, а доколку имате долга коса врзете ја во опавче. Лесните локни ќе и помогнат на вашата коса да биде повеќе во воздух, а не да се залепи на скалпот, за да не стане толку мрсна.

Според неа, комерцијалните шампони кои можат да се најдат во супермаркетите можат да содржат некоја супстанца на која сме алергични и да предизвикуваат првут, дури и против првут.

  • Затоа, важно е да се менуваат шампоните, да се експериментира. Уште подобро е да ги купите во аптека, многу се поквалитетни и побезбедни за сите типови коса – предлага Светлана.

Веќе неколку години во тренд е индустрискиот шампон да се замени со сода бикарбона, особено во случај на мрсна коса, за што сведочат бројните ентузијастички следбеници.
– Сода бикарбона секако не може да наштети, иако искрено немам искуство со неа – заклучува докторката.

Алтернатива
За сите оние кои сакаат да се приклучат на овој тренд , измешајте сода бикарбона со вода во сооднос 1:3. На пример, две до три лажици сода бикарбона се доволни за коса до рамениците.

Белки – Покрај сода бикарбона за нега на мрсен скалп, можете да користите и изматени белки. Изматете белки колку што ви треба за да ги покриете и врвовите, масирајте и оставете 20 минути. После тоа, измијте ја косата со шампон.


Црн чај – Масниот скалп може да се третира и со разреден црн чај, така што ќе го масирате во кожата и потоа ќе го исплакнете.

Лимон – Сокот од лимон е уште еден добар природен лек за мрсна коса. Меѓутоа, ако не сакате да ја осветлите косата, не го користете, бидејќи долготрајната употреба на сок од лимон ја прави вашата коса посветла за неколку нијанси.

Оцет – И оцетот, кој исто така е кисел, може да ја обезмасте вашата коса. Измешајте шолја оцет со чаша вода, а потоа исплакнете ја косата со него. Не грижете се да мирисате на салата, мирисот брзо ќе исчезне.


Коприва – Сигурно најкорисното растение кога е во прашање негата на косата е – копривата. Покрај тоа што го намалува лачењето на себум, копривата е одлична и како состојка за борба против опаѓањето на косата и првутот. Доколку имате можност, набавете потполно природен шампон од коприва или исплакнете ја косата со чај направен од ова растение по вообичаеното миење.

Претходна објаваДенеска се слави Свети Наум Охридски – Чудотворец
Следна објаваБрза торта „на чаши“: Рецепт за скромен и фин десерт од јаболка, гриз и ореви

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име