Дома Uncategorized @mk Дали бананите ќе го подобрат варењето или ќе доведат до запек? Еве...

Дали бананите ќе го подобрат варењето или ќе доведат до запек? Еве што вели професијата

607
0

Ако и вие страдате од запек, можеби бананата би можела да ви помогне.

Бананите содржат витамини А, Б6, Ц и Е. Покрај тоа, тие содржат и минерали како што се калиум, калциум, магнезиум, фосфор и селен. Потребни ни се калциум и магнезиум за силни коски и спречување на несоница. Истражувањата покажаа дека селенот е поврзан со превенција од рак и проблеми со тироидната жлезда.

ДАЛИ БАНАНАТА ЌЕ ВИ ПОМОГНЕ ВО ВАРЕЊЕТО?

Запекот е еден од најчестите гастроентеролошки проблеми, а може да биде предизвикан од исхрана со малку влакна и богата со масти и шеќер. Секако, стресот, намалената физичка активност и дехидрацијата исто така можат да го спречат нормалното празнење на цревата. „Важно е да додадете храна која содржи влакна во вашата исхрана бидејќи тие ја „туркаат“ храната низ дигестивниот тракт“, изјави д-р Шерон Палмер за WomensHealthMag.

Влакната затоа ќе го забрзаат дигестивниот процес и ова е всушност првиот чекор во решавањето на проблемите со варењето. Токму бананата го исполнува ова барање бидејќи содржи влакна, 3 грама во една порција. Покрај тоа, тие содржат растворливи и нерастворливи влакна, растворливите ќе се апсорбираат и ќе се претворат во маса слична на гел која ќе помогне во формирањето на помека столица, вели д-р Емили Халер, гастроентеролог. Нерастворливите влакна ќе помогнат во формирањето на столицата.

Со оглед на тоа што е полн со калиум, ќе им помогне на бубрезите да исфрлат премногу вода и сол од телото и на тој начин ќе помогне доколку страдате од запек. „Калиумот исто така помага во одржување на крвниот притисок на нормални нивоа“, додава докторот.

Бананите содржат и сорбитол, алкохолен шеќер кој има лаксативно дејство бидејќи ја „вовлекува“ водата во цревата и на тој начин го забрзува дигестивниот систем. Бананите содржат и отпорен скроб, кој исто така ќе го забрза варењето.

ДАЛИ БАНАНИТЕ МОЖАТ ДА ПРЕДИЗВИКААТ ЗАПЕК?

Иако нема многу докази, па во едно истражување меѓу 1.000 испитаници било потврдено дека бананите им предизвикуваат запек. Она што може да биде причина е внесот на премногу влакна , па затоа треба да јадете и банани умерено.

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО МОЖЕ ДА НАПРАВИ БАНАНАТА ЗА ВАШЕТО ЗДРАВЈЕ? ДОЗНАВАМЕ ЗА ВАС…

Витаминот Б6 е клучен за производството на серотонин и допамин, невротрансмитери одговорни за добро расположение и правилен метаболизам. Ако имате проблеми со спиењето, бананата ќе ви помогне.

Со оглед на тоа дека бананите содржат малку натриум, тие се идеален избор за луѓе кои имаат проблеми со циркулаторниот систем.

Калиумот е важен и за нормално функционирање на нашиот организам, а бананите содржат голема количина од него. Исклучително е важен за одржување на низок пулс. Калиумот од бананите го стимулира мозокот и го олеснува учењето и меморијата.

Бананите се еден од најдобрите природни извори на калиум, кој помага во одржување на здрави нивоа на крвен притисок и промовира нормална работа на срцето.

Бананата содржи триптофан , аминокиселина која телото ја претвора во серотонин, познато дека нè релаксира, го подобрува нашето расположение и генерално предизвикува чувство на среќа. Ова уникатно тропско овошје е одлично за смирување на нервниот систем и не штити од депресија и стрес.

Научниците откриле дека секојдневното консумирање банани може да го намали ризикот од срцев удар за дури 40 проценти.

Колку повеќе калиум јадеме, толку повеќе натриум го напушта телото. Калиумот е витален минерал кој помага во нормализирање на отчукувањата на срцето, испраќање кислород до мозокот и регулирање на количината на вода во телото.

Бананите исто така создаваат природен ефект против киселините во телото, па ако страдате од киселини, бананите можат да помогнат во ублажување на симптомите.

Бананите се добри и за ПМС бидејќи го регулираат нивото на гликоза во крвта.

Претходна објаваАко сакате поздраво срце, направете три едноставни промени
Следна објаваОвој тип на анксиозност станува се поголем проблем по пандемијата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име