Дома Your Chef ГРЧКИ ГОВАЧ ОТКРИ КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ПЕКАРСКИ КОМПИР: Тајната е...

ГРЧКИ ГОВАЧ ОТКРИ КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ПЕКАРСКИ КОМПИР: Тајната е во само една состојка, а сите ќе бидат воодушевени кога ќе го направите!

1474
0

ГРЧКИ ГОВАЧ ОТКРИ КАКО ДА ГО НАПРАВИТЕ НАЈДОБРИОТ ПЕКАРСКИ КОМПИР: Тајната е во само една состојка, а сите ќе бидат воодушевени кога ќе го направите!

Печените компири се одличен избор кога станува збор за поголеми семејни и социјални собири.


Направете ги најкрцкавите и највкусните печени компири со овој генијален рецепт на грчкиот готвач Акис Петрецикис.

Тој открива тајна состојка на која веројатно никогаш не сте помислиле при подготовката на ова јадење.

ТРИК СО ИСКУСНИ ДОМАЌИЧКИ Една ситница е доволна за да го „подигне“ тестото за 5 минути

Состојки:

1 кг компири
два лимони
1,5 литри вода
2 лажици оригано или мајчина душица
2 чешниња лук
75 мл маслиново масло
3 лажици гриз (ова е тајната состојка!)
сол, бибер, црвен пипер во прав

Како се подготвува?

  1. Компирите се лупат и се сечат на четири дела (во зависност од големината, доколку се помали, може и да се преполоват). Поделете го секое исечено парче компир за да се готви подобро и да изгледа подобро.
  2. Во тенџере ставете компири, исцедете два лимона, додадете малку рендана кора од лимон што добро сте ја измиле, додадете 1,5 литар вода и варете. Кога ќе зоврие, варете уште 10 минути.
  3. Загрејте ја рерната на 200 Целзиусови степени и во неа ставете празен сад за печење.
  4. По 10 минути процедете ги компирите и оставете ги малку да се изладат (5 минути) во посебен сад.
  5. Во садот со компирите додадете маслиново масло, оригано (или мајчина душица), сечкан лук, мелен пипер, сол, бибер и гриз. Измешајте сè добро и ставете го на топол сад за печење

Претходна објаваКОИ СЕ СИМПТОМИТЕ? Како се формира КАМЕН во Жолчката?
Следна објаваМажот треба да се разведе од мајка си пред да се ожени со жена

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име