Дома Life Грешки со градникот кои ги прават сите жени, а не знаете колку...

Грешки со градникот кои ги прават сите жени, а не знаете колку ЛОШО влијаат на вашето ЗДРАВЈЕ!

927
0

Грешки со градникот кои ги прават сите жени, а не знаете колку ЛОШО влијаат на вашето ЗДРАВЈЕ!

Време е да бидете искрени: Дали градникот што го носите навистина ви стои ? Или се прелева по страните и ве стега под пазувите?

„Толку е важно градникот да ви стои правилно, да го поддржува вашето држење, грбот и целокупното држење .
„Колку пати гледам жени кои немаат соодветен градник – или не носат! вели Сара Кампус, тренер за исхрана и основач на LDN Fitness for Moms.

„Погрешно е и жените со мали гради да носат само маица, без градник. Тоа ќе влијае на целото ваше тело . Ако имаш гради, имаш гради и им треба поддршка!“


Според истражувањата, 81% од жените носат градник кој не им стои , а тоа може да има големи последици – многу поголеми од облеката што ни стои чудно.

Можеби изгледа неправедно што група млечни жлезди може да предизвика толку многу болка , но тоа не може да се негира.

„Носењето премногу тесен градник може да ги притисне градите и да доведе до болка и непријатност што може да се прошири на ребрата, рамената и грбот“, вели Саманта Рајдер, основач и извршен директор на Perky Pera, компанија која нуди кревање на градите и ремени за контура. .
„Слично на тоа, премногу лабав градник може да не обезбеди доволно поддршка, што ќе доведе до болки во грбот и градите додека вашите мускули се обидуваат сами да ги поддржат вашите гради.

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ИСПОЛНАТА ЖЕНА


„Може да добиете упатена болка, особено во вратот, што може да доведе до мигрена и главоболки “, додава Сара.
„Сè е поврзано. Носењето градник што не е прилагоден може да му наштети на долниот дел на грбот и глутелите, плус тоа може да влијае на начинот на кој одите. Во основа, секојдневието може да влијае ако една работа не е на место“.

Главниот совет – правилно измерете го обемот на градите
За да избегнете нешто од горенаведеното, носете градник кој навистина одговара !
Важно е да се мерите на секои шест до 12 месеци – не на секои пет години како што би правеле моментално, пишува Сан.

„Многу е вообичаено големината на вашите гради да варира со текот на годините, па дури и во текот на еден месец поради хормоналните промени“, вели Саманта.

„Проверете рано дали вашата тежина флуктуирала“.

Саманта предлага: „ Корпата треба да биде удобна, но удобни и рамна наоколу “. Не смее да има испакнатини. Рамките треба да се прилагодат така што да ја гушкаат кожата, но да не копаат во рамената “.

Претходна објаваРЕЦЕПТ НА ДЕНОТ: Чоколадни закуски
Следна објаваДоколку имате проблем со тироидната жлезда, веднаш исфрлете ги овие 2 намирници од исхраната

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име