Дома Светски дестинации Град познат по својата необична архитектура и живописните улици!

Град познат по својата необична архитектура и живописните улици!

153
0

Најдовме место на југот на Италија каде луѓето се смешкаат, а улиците се како бајка!

Ако претпочитате да истражувате места кои не се многу популарни и комерцијални, каде што, поради бројот на туристи, нема гужва и врева и кои останаа донекаде автентични, тогаш треба да го ставите на списокот Алберобело, град во јужна Италија што ќе ве плени на прв поглед со неговиот неодолив шарм, живописните улици и многу необичната архитектура.

Шармантниот град Алберобело има само 11.000 жители во јужната италијанска провинција Бари. Фотогениот Алберобело е првенствено познат по зградите со уникатна архитектура создадени со конструкција без врзива, исклучиво од неправилни варовнички камења, кои се нарекуваат trullo.

Традиционалните камени згради преживеале со векови на временските услови и други тешкотии и останале целосно непроменети, а во 1996 година биле на списокот на светско наследство на УНЕСКО, кои започнале да привлекуваат туристи. Имено, тоа е техника која ги краси повеќето медитерански населби, но она што е специфично за Алберобело е дека trullo – трули го сочинуваат целиот град и ги има приближно 1.500 од нив во целиот град.

Освен белите куќи со необичен покрив, она што ќе ве воодушеви во овој италијански град се улиците полни со цвеќиња и автентични италијански сувенири, прекрасен поглед каде и да се свртите и секако многу топлина и сонце, и уживање во одлична италијанска храна и добро вино.

На многу платформи за изнајмување сместување, многу лесно ќе најдете место во Алберобело, а исто така можете да изнајмите и trullo кои сигурно пријатно ќе ве разладат во текот на летните месеци. Ако ви недостасуваат идеи за летен одмор, нека Алберобело биде на вашата листа, изгледа навистина посебно.


Претходна објаваОва е индикација дека јадете премногу чипс!
Следна објаваЕве кога треба да избегнете сода бикарбона!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име