Дома World destinations Градот кој ја носи титулата најсмрдлив град во Европа

Градот кој ја носи титулата најсмрдлив град во Европа

581
0

Градот кој ја носи титулата најсмрдлив град во Европа

Единбург, кој има долга историја во борбата против непријатните мириси, се најде на листата на најсмрдливи градови во Европа, која своевремено ја составуваше порталот Euronews. Во 2003 година беше на врвот на листата на најсмрдливи градови во светот, бидејќи беше позициониран од туристички магазин, пишува Единбург во живо.


Жителите на главниот град на Шкотска во минатото мораа да трпат секакви ароми. По смрдеата која се прошири поради фрлањето фекалии низ прозорецот и исфрлањето на мртвите тела, смог го покри градот. Проблемот на оваа генерација е канализацијата во близина на електраната „Шкотска вода“ и силните мириси што доаѓаат од пиварниците и дестилериите.

Некои од нив наоѓаат и креативни начини да не ја напуштат својата „миризлива“ трага. Историската севернобританска дестилерија во Единбург се согласи дека решението за мирисот на печениот слад, кој на градот му дава специфичен вкус, може да биде во кула долга 30 метри што би го намалила влијанието на дестилеријата врз животната средина.

Единбург некогаш бил познат како Атина на Северот – но во 17 век целиот град бил опкружен со голем ѕид за да ги одбегне натрапниците. Но, тоа имаше и своја цена. Она што сега е познато како Градините на улицата Принцови некогаш било место за отстранување на мртвите тела и отпадот што влегувал во огромниот смрдлив Нор Лох.

Прогласен за најнепријателски град во светот

Не недостигаа проблеми во затворениот град, кој набрзо стана премал за сите негови жители. Одбранбените ѕидини го отежнуваа воздухот да циркулира, па градот се дави во облаци од густ чад што доаѓаше од оџаците. Поради миризливиот смог што го исполни градот Единбург, го доби прекарот Auld Reekie ( Стариот дим ).


Со цел да се направи простор за толпата, Единбург почнал да гради повисоко, принудувајќи ги жителите да живеат во средновековни облакодери во време кога немало соодветни системи за вода, па проблемот со „тоалетите“ бил додаден на останатите проблеми. Секоја вечер во 22 часот, жителите на Единбург извикуваа „Gardy Loo“ од нивните прозорци за да ги предупредат луѓето дека доаѓа „смрдлива бомба“. Потоа ја испразнија содржината на нивните канти за отпад на улиците, кои ќе се исцедат во Нор Лох, кој, верувале или не, служел и како извор на вода.

Во Единбург се наоѓа и најсмрдливото растение во светот, Amorphophallus titanum. Цветот на труп три пати расцути во Кралската ботаничка градина во Единбург. Кога првпат порасна во 2005 година, 19.000 луѓе се собраа да го посетат реткото растение за да ја почувствуваат неговата остра арома.

За среќа, денес ситуацијата во главниот град на Шкотска е многу подобра отколку што беше во минатото, а туристите не ја заобиколуваат. Љубители на вискито, историската архитектура, не размислувајте премногу за миризливото минато – и со толку многу чуда, зошто би требало.

Извор:b92.net

Претходна објаваДали некогаш сте се запрашале: Зошто ставаме цел ловоров лист во нашите јадења?
Следна објаваДНЕВЕН ХОРОСКОП ЗА ЧЕТВРТОК 2 ФЕВРУАРИ! Биковите очекуваат прекин на работата, Лавовите нема да добијат поддршка од партнерите, а еве кој се вплеткува во афера!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име