Дома Health Го крева ИМУНИТЕТОТ, го намалува холестеролот и шеќерот

Го крева ИМУНИТЕТОТ, го намалува холестеролот и шеќерот

683
0

Го крева ИМУНИТЕТОТ, го намалува холестеролот и шеќерот

Буковката (лат. Pleurotus ostreatus) е јадлива печурка од фамилијата Polyporaceae.

Како што се одгледува насекаде во светот, можете да го најдете на секој пазар и во секое време од годината, се користи термички обработен или сушен и има благ вкус.

Остригите може да се подготват со јајца, како чорба, да се печат на скара и често да се додаваат во чорба. Оваа печурка личи на остриги, па затоа не можете да ја помешате со отровни видови.

Познато е дека остригите го ослабуваат имунолошкиот систем, поради што Кинезите со векови ги користат во својата исхрана. Тие користеле буковки за да ги обноват мускулите и тетивите, но и да ја намалат болката.

Ако се прашувате како печурките го зајакнуваат имунитетот, одговорот лежи во бета-глуканите.

ЕДНОСТАВНО И ЕВТИНО, НО НАВИСТИНА ПОМАГА: Маската од ориз го чисти и хидрира вашето лице!

Ако внимателно го погледнете составот на кој било друг сируп за имунитет, ќе видите дека содржи бета-глукани.Бета-глуканите се користат во медицината уште од праисторијата, а старите јапонски записи наведуваат дека домашните животни кои дополнително се хранеле со печурки не развиваат инфекции и малигни заболувања.

Денес е познато дека бета-глуканите имаат силно имуномодулаторно дејство, што значи дека имаат способност за интеракција со имунолошкиот систем, така што од една страна го засилуваат посакуваното, а од друга страна го потиснуваат несаканиот имунолошки одговор.

Претходна објаваЕДНОСТАВНО И ЕВТИНО, НО НАВИСТИНА ПОМАГА: Маската од ориз го чисти и хидрира вашето лице!
Следна објаваВисокиот крвен притисок доведува до нарушувања на целиот организам

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име