Дома Health Гнојна ангина – симптоми кај деца и возрасни, што ја предизвикува и...

Гнојна ангина – симптоми кај деца и возрасни, што ја предизвикува и третман

212
0

Гнојна ангина – симптоми кај деца и возрасни, што ја предизвикува и третман

Што предизвикува гнојна ангина?
Симптоми на гнојна ангина
Гнојна ангина кај деца
Гнојна ангина кај возрасни
Третман на гнојна ангина
Најдобар антибиотик за гнојна ангина
Како се пренесува гнојната ангина?
Лапа за гнојна ангина
Колку долго трае гнојната ангина?

Најтешката форма на болки во грлото се нарекува гнојна ангина. Се јавува и кај возрасни и кај деца. Добиените болки можат да бидат многу непријатни, а тоа често се случува доколку не знаете како да ги препознаете симптомите на гнојна ангина.

Што предизвикува гнојна ангина?
Причината за гнојната ангина и нејзината појава се бактериите, како што се вирусите, габите и стрептококите . Нашите крајници се одбранбен механизам кој се активира во контакт со лоши микроорганизми. Тогаш се активираат Т и Б-лимфоцитите , кои не штитат и бранат.

Три природни лекови против болки во грлото

Симптоми на гнојна ангина
Иако не изгледа така, ангина може да добие сериозна форма. Најчестите симптоми на гнојна ангина се:

Нелагодност
Течење на носот
Висока температура
Тешкотии при голтање
Кашлица
Болка при голтање
Отечени крајници покриени со кафеави, бели или жолти приклучоци
Ако забележите некои од овие симптоми во рана фаза, постои голема веројатност дека може да има потешко воспаление. Потешка форма на гнојна ангина може да се појави поради неколку фактори, како што се состојбата на имунитетот и количината на бактерии. Гнојната ангина може да се развие од неколку часа до неколку дена , болката во грлото зависи од личноста, а често луѓето се лекуваат сами.

Потешките форми на гнојна ангина се јавуваат поради неколку елементи:

Приклучоците на крајниците добиваат зеленикаво-кафеава боја
Воспалението на крајниците е поголемо и многу го отежнува голтањето
Ако температурата е над 39 степени , тоа е јасен знак за сериозна состојба
Супозиторијата може да пукне, што може да доведе до крварење во усната шуплина , како и воспаление на синусите и белите дробови
Ако чувствувате дека ви трне вилицата , задолжително посетете лекар
Тонзилитот може да биде таков што единствено решение е операција и отстранување на крајниците

Гнојна ангина кај деца
Гнојна ангина се јавува почесто кај децата . Ова не е ништо чудно, бидејќи имунолошкиот систем на децата се развива и децата имаат тенденција да се валкаат како резултат на играње. Симптомите на гнојна ангина кај децата не се разликуваат од возрасните, со исклучок дека може да се појават гадење и повраќање, како кај стомачниот вирус.

Гнојна ангина кај возрасни
Болката и болката во грлото не се невозможни кај возрасните. Разликата е во тоа што кај возрасните тонзилитис се јавува кога се исполнети одредени услови . За разлика од децата, имунолошкиот систем на возрасните е формиран.

Третман на гнојна ангина
Не е комплицирано лекувањето на тонзилитис. Болката и болката во грлото може да се елиминираат со терапија, најчесто со антибиотици . Покрај тоа, се препорачува внесување на чаеви и супи . Треба да јадете повеќе овошје и зеленчук. Исто така, гаргара со солена вода помага при тонзилитис. Важно е да се одморите, доколку пушите оставете ги цигарите за време на третманот.

Најдобар антибиотик за гнојна ангина
Антибиотиците за третман се базираат на пеницилин. Сепак, има луѓе кои се алергични на него, а може да се користат и други. Пред да изберете антибиотик, најдобро е да се консултирате со лекар . За ублажување на болките во грлото може да се користат аналгетици и антифлогистици .

Како се пренесува гнојната ангина?
Гнојната ангина се пренесува со капки , односно со кашлање или кивање. Многу лесно се пренесува на деца и кога има поголема група луѓе во иста просторија. Најчесто се јавувам во зимските месеци. Ако имате тонзилитис, останете дома додека не се опоравите целосно.

Лапа за гнојна ангина
Во борбата против гнојната ангина, секогаш можете да користите чаеви. Природните чаеви се одлични против тонзилитис и болки во грлото . Поради својот состав ги смируваат крајниците, а најмногу се препорачуваат камилица, мајчина душица, жалфија, маточина и рибизли.

Колку долго трае гнојната ангина?
Болката во грлото во просек трае околу 10 дена. На времетраењето најмногу влијае начинот и примената на терапијата. Доколку е соодветно, гнојната ангина брзо ќе исчезне.

Претходна објаваГолем месечен хороскоп за март 2023 година!
Следна објава5 знаци дека вашата врска е вистинската

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име