Дома Здравје Главниот симптом на опасно висок холестерол

Главниот симптом на опасно висок холестерол

735
0

Високиот холестерол е растечка грижа за возрасните ширум светот. Ако не се лекува, може да предизвика големи здравствени компликации, поради што препознавањето на знаците и редовните прегледи се клучни за целокупната благосостојба.

Лаура Пурди, докторка, понуди совети на кои важни симптоми на висок холестерол треба да внимавате.

Што е холестерол и зошто е важен?

Д-р Перди вели дека „холестеролот е еден вид на масна молекула која циркулира во крвотокот“.

Обично доаѓа од разградувањето на молекулите на мастите во процесот на варење, но некои луѓе може да имаат генетски или други состојби кои предизвикуваат нивните тела да задржуваат поголеми од просечните количини на холестерол во нивните крвни садови, пишува Eat This, Not That , пренесува Индекс.

Таа понатаму објасни дека постојат неколку различни видови на холестерол, и тие често се нарекуваат во смисла на добар или лош холестерол.

„Добриот холестерол е уште еден термин за ХДЛ, што значи липопротеини со висока густина. Овој посебен вид холестерол помага да се отстранат другите штетни видови на холестерол од телото. „ЛДЛ значи липопротеин со мала густина, еден вид лош холестерол кој треба да се контролира за да се спречи ризикот од кардиоваскуларни болести“, објаснува докторот.

Овој тип на холестерол може да придонесе за формирање на наслаги во артериите во нашето тело, што може да предизвика срцев удар и мозочен удар. Затоа е важно да се разберат разликите помеѓу двата вида холестерол, особено кога станува збор за долгорочно здравје.

Холестерол тумори на кожата

„Некои луѓе кои имаат висок холестерол ќе развијат ксантоми, плаки или мали тумори на холестерол кои можат да се видат на одредени делови од телото“, вели д-р Пурди.

Таа додава дека „Изгледаат како мали, восочни, жолтеникави испакнатини и многу често се гледаат под очите, но не се појавуваат по целото тело. Ксантомите се физичка манифестација на висок холестерол и луѓето кои ги имаат овие типови мали тумори на кожата треба да ја тестираат крвта“.

Дебелината

Д-р Перди вели дека „дебелината е многу стресна за телото и предизвикува неколку медицински состојби, вклучително и висок холестерол.

„Постои многу поголем процент на покачен холестерол кај луѓето со прекумерна тежина или дебели отколку кај луѓето кои не се. Тоа е случај дури и со децата и адолесцентите, не само со возрасните. Поради оваа причина, се препорачува возрасните, тинејџерите и децата со прекумерна телесна тежина или превисок БМИ да прават тестови на крвта како дел од годишниот систематски преглед за да се утврди нивото на холестерол“, додава таа.

Претходна објаваКинеските експерти развија нов модел за предвидување на ризикот од деменција
Следна објаваКористете го овој трик за да препознаете дали маслиновото масло е квалитетно

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име