Дома Здравје Главниот симптом на Ковид сега е поинаков: Погледнете на што треба да...

Главниот симптом на Ковид сега е поинаков: Погледнете на што треба да обрнете внимание

474
0

Главниот симптом на Ковид сега е поинаков: Погледнете на што треба да обрнете внимание

За жал, Ковид се уште не е заборавен. Има нови видови , нови симптоми, па затоа е добро да ги знаете за да можете да ги препознаете.

Иако денешната ситуација воопшто не е како онаа од пред две години, тоа не значи дека Ковид-19 исчезна. Се појавија многу верзии, па симптомите се исто така различни.

Ако разговарате со пријател кој, како и вие, ја надминал короната, вашите симптоми може да бидат сосема поинакви, пишува aktivni.si.

Меѓу најраните симптоми беа треска, кашлица, губење на мирис и вкус и болка во градите.

Потоа дојде понова верзија која донесе нови симптоми како болки во грлото, течење на носот, главоболка, замор.

Оваа верзија на Ковид се сметаше за поблага.

Сега, според истражувањата, главниот симптом што укажува дека можеби сте заразени со Ковид треба да биде болката во мускулите.

Мускулната болка е предизвикана од ефектите на воспалителните молекули ослободени од имуните клетки како одговор на вирусен напад.

Овој симптом последен пат беше клучен во дијагнозата на Ковид во 2021 година.

Болката потсетува на оние болки кои се јавуваат после напорен тренинг. Пациентите пријавуваат и краткотрајна и долготрајна болка која се јавува при мирување, но и при движење.

Болката најчесто се јавува во рамената и нозете и во просек трае два до три дена.
Покрај болката во мускулите, треба да обрнете внимание и на следниве симптоми:

болки во грлото, чувство на гребење
треска
затнат нос и течење на носот
главоболка
кашлица од која не можете да се ослободите
замор во текот на денот, иако сте спиеле доволно

Претходна објаваЕдна од најубавите градби во светот се наоѓа во Дубаи и јасно покажува кому му припаѓа иднината
Следна објаваДали забележувате љубопитна мачка на фотографијата?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име