Дома Живот Ги правиме СЕКОЕ УТРО: Овие ГРЕШКИ при будењето влијаат на расположението

Ги правиме СЕКОЕ УТРО: Овие ГРЕШКИ при будењето влијаат на расположението

686
0

Не трошете време на погрешни работи

Ако го поминете утрото правејќи погрешни работи, веројатно ќе ви недостига енергија, мотивација, сила и волја да ги правите вистинските работи во остатокот од денот. Со отстранување на некои навики, ќе создадете простор за важни одлуки, задачи и луѓе во вашиот живот.

Планирајте го денот
Ако не планираш, нема ни да извршиш. Да се ​​биде организиран е клучот за исполнет живот, но не треба да правите план наутро. Вашите планови треба да бидат подготвени кога ќе станете. Правењето конкретен план за денот ќе ви помогне да бидете појасни за тоа што сакате и како да го постигнете, но ќе ви овозможи и полесно да се фокусирате.

Губиш еден час наутро и цел ден го поминуваш во потрага по него

Сакате максимално да го искористите секој ден?
Поставете приоритети пред спиење. Кога ќе се разбудите, вашиот дневен распоред и план ќе бидат подготвени и ќе ве чекаат да ја завршите домашната задача. Не дозволувајте да се чувствувате преоптоварени во раните утрински часови. Наместо тоа, бидете подготвени и дадете приоритет навечер.

Вие сте негативни
Честопати не ни сфаќаме дека негативните разговори и мисли можат да влијаат на нас долго време. Дури и природно е повеќето луѓе да се жалат на времето, политиката, работата како дел од нивната утринска рутина. Ова може да ви го отежне решавањето на секојдневните проблеми.

Ако го започнете денот со жалење на работата, партнерот, семејството или што било друго, тоа негативно расположение ќе ве следи во текот на денот.
Затоа, треба да го тренирате вашиот ум да се фокусира на работите за кои сте благодарни. Сè што треба да направите е да водите дневник и да запишете се за што сте благодарни, а тоа треба да биде дел од вашата утринска рутина.

Донесувате премногу одлуки
Најбезбедниот начин да се троши енергија наутро е да се носат премногу одлуки веднаш по станувањето. Ова вклучува обврски како што се: што да појадувате, како да се облечете, кога да тргнете за да го фатите автобусот на време или да пристигнете на време на состанок. Иако овие одлуки не звучат особено предизвикувачки, тие заземаат огромни количини на ментална енергија.

Планирајте ги овие мали одлуки навечер, подгответе облека за следниот ден, одлучете се за појадок, направете распоред и поставете приоритети.

Одложување на алармот
Додека притискањето на копчето за одложување може да изгледа дека ќе си направите услуга, спротивното е точно. Ако одолговлекувате, ќе имате помалку време за важни работи. Одложувањето е огромен стрес и ја убива вашата мотивација. Освен тоа, тоа влијае и на квалитетот на сонот, а најчесто одолговлекувањето ќе направи да се чувствувате уште поуморно.

Направете си услуга и станете без одлагање. Најдобро е да го ставите телефонот во друга просторија, па ќе мора да станете за да го исклучите. Откако ќе станете од кревет, повеќе нема да спиете.

Претходна објаваЗагатка: Кој број треба да биде на местото на прашалникот?
Следна објаваБАНАНА И МЕД: Комбинација која решава ТРИ проблеми

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име